Home
Class 11
PHYSICS
A van of mass 1500kg travelling at a spe...

A van of mass `1500kg` travelling at a speed of `54 km h^(-1)` is stopped in `10 s` Assuming that all the machantical energy lost appeats as thermal energy in the brake mechanical find the evarage in the brake of thermal energy in cal `s^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, C, D

Mass of van `= 1500kg`
`speed V = 54km//h`
`= 54 xx ((5)/(18)) = 15 m//s`
`Total K.E. = (1)/(2) mv^(2)`
` = (1)/(2)xx 1500xx (15)^(2)`
` = 750xx 225`
= 168750J`
`= 40178cal`
Loss in the tatal energy `= 40175 cal`
In `1` second loss in the total energy
`= (40178)/(10) = 4017.8`
` = 4000 cal//sec`
THe avarage thermal energy cal//sec
`= 4000 cal//sec
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CALORIMETRY

    HC VERMA|Exercise Objective 2|6 Videos
  • CENTRE OF MASS, LINEAR MOMENTUM, COLLISION

    HC VERMA|Exercise Exercises|64 Videos
HC VERMA-CALORIMETRY-Exercises
  1. An aluminium vessel of mass 0.5kg contains 0.2kg of water at 20^(@)C A...

    Text Solution

    |

  2. A piece of iron of mass 100g is kept inside a furnace for a long time ...

    Text Solution

    |

  3. The temperature of equal masses of three different liquied A ,B and C ...

    Text Solution

    |

  4. Four 2 cmxx2 cmxx 2cm cubes of ice are taken from a refrigerator are p...

    Text Solution

    |

  5. Indian style of cooling drinking water is to kept it is a pitcher havi...

    Text Solution

    |

  6. A cabe of iron (density= 8000kg m^(-1) specific beat capacity = 470g J...

    Text Solution

    |

  7. 1kg ice at 0^(@)C is mixed with 1kg of steam at 100^(@)C what will be ...

    Text Solution

    |

  8. Calculate the time required to beat 20kg of water from 10^(@)C to 35^(...

    Text Solution

    |

  9. On a winter day temperature of the tap water is 20^(@)C where as the r...

    Text Solution

    |

  10. A bullet of mass 20g enters into a fixed wooden block with a speed of ...

    Text Solution

    |

  11. A 50 kg man is running at a speed of 18 kmH^(-1) If all the kinetic en...

    Text Solution

    |

  12. A brick weighing 4.0 kg is dropped into a 1.0m deep river from a heigh...

    Text Solution

    |

  13. A van of mass 1500kg travelling at a speed of 54 km h^(-1) is stopped ...

    Text Solution

    |

  14. A block of mass 100g slides on a rought horizontal surface .If the spe...

    Text Solution

    |

  15. Two blocks of masses 10kg and 20kg moving at speeds of 10ms^(-1) and 2...

    Text Solution

    |

  16. A ball is dropped on a floor from a height of 2.0m After the collision...

    Text Solution

    |

  17. A copper cube of mass 200g slides down an a rought inclined plane of i...

    Text Solution

    |

  18. A metal block of density 6000 kg m^(-3) and mass 1.2 kg is respended t...

    Text Solution

    |