Home
Class 11
PHYSICS
A sample of air weighing 1.18 g occupies...

A sample of air weighing `1.18 g` occupies `1.0 xx 10^(3) cm^(3)` when kept at `300 K and 1.0 xx 10^(5)` pa. When `2.0 cal` of heat is added to it constant volume, its temperature increases by `1^@C`. Calculate the amount if heat needed to increases the temperature of air by `1^@C` at constant pressure if the mechanical equivalent of heat si `4.2 xx 10^(-1)` . Assume that air behaves as an ideal gas.

Text Solution

Verified by Experts

`m=1.18g`
`V=1xx10^(3) cm^(3)= 1L`
`T=300K`, `P=10^(5) Pa`
`PV =nRT`
or `n=(PV)/(RT)` `[10^(5)Pa=1atm.]`
implies `n=(1)/(8.2xx10^(-2)xx3xx10^(2)`
implies `=(1)/(8.2xx3)=1/24.6`
Now, `C_v =1/nxx2 = 24.6 xx 2 =49.2`
`C_p =R+C_v = 1.987 +49.2`
`=51.187`
`Q=nC_p dT`
`=(1)/(24.6)xx 51.187xx1`
`=2.08 cal`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SPECIFIC HEAT CAPACITIES OF GASES

    HC VERMA|Exercise Objective 2|7 Videos
  • SOUND WAVES

    HC VERMA|Exercise Exercises|89 Videos
  • THE FORCES

    HC VERMA|Exercise Exercises|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

When 400 J of heat are added to a 0.1 kg sample of metal, its temperature increase by 20(@) C. What isthe specific heat of the metal?

The heat required to raise the temperature of 1g of O_(2) through 1^(@)C at constant volume is Q. What is the heat required to raise the temperature of 1 g of O_(2) through 1^(@)C at constant pressure ?

If 0.5"cal" g^(-1) C^(-1) is the specific heat capacity of a substance of mass 50 g, calculate the amount of heat energy required to change the temperature of a substance from -5^(@)C to 10^(@)C

If 1.0 kcal of heat is added to 1.2 L of O_(2) in a cyclinder of constant pressure of 1 atm , the volume increase to 1.5 L . Calculate DeltaU and DeltaH of the process.

The susceptibility of a magnetism at 300 K is 1.4 xx 10^(-5) . The material is heated and at a particular temperature is susceptibility increased to 2. 1 xx 10^(-5) . What is the change in temperature of the material ?

Forty calories of heat is needed to raise the temperature of 1 mol of an ideal monatomic gas from 20^(@)C to 30^(@)C at a constant pressure. The amount of heat required to raise its temperature over the same interval at a constant volume (R = 2 cal mol^(-1) K^(-1)) is

A tank of volume 0.2 m^3 contains helium gas at a temperature of 300 K and pressure 1.0 xx 10^5 N m^(-2) . Find the amount of heat required to raise the temperature to 400 K . The molar heat capacity of helium at constant volume is 3.0 cal K^(-1 ) mol^(-1) . Neglact any expansion in the volume of tank.

The specific heat of a substance varies as (3 theta^(2) + theta) xx 10^(3) cal g^(-10) C^(-1) . What is the amount of heat required to rise the temperature of 1 kg of substance frm 10^@C to 20^@ C ?

HC VERMA-SPECIFIC HEAT CAPACITIES OF GASES-Exercises
  1. The specific heat capacities of hydrogen at constant volume and at con...

    Text Solution

    |

  2. The ratio of the molar heat capacities of an ideal gas is (Cp / Cv 7/...

    Text Solution

    |

  3. A sample of air weighing 1.18 g occupies 1.0 xx 10^(3) cm^(3) when kep...

    Text Solution

    |

  4. An ideal gas expands from 100 cm^(3) to 200 cm^(3) at a constant press...

    Text Solution

    |

  5. An amount of heat is added to a monatomic ideal gas in a process in wh...

    Text Solution

    |

  6. An ideal gas is taken through a process in which the pressure and the ...

    Text Solution

    |

  7. An ideal gas (Cp / Cv = gamma) is taken through a process in which the...

    Text Solution

    |

  8. Two ideal gases have same value of (Cp / Cv = gamma). What will be the...

    Text Solution

    |

  9. A mixture contains 1 mole of helium (cp = 2.5 R, Cv 1.5 R. ) and 1mol...

    Text Solution

    |

  10. Half mole of an ideal gas (gamma = 5/3) is taken through the cycle abc...

    Text Solution

    |

  11. An ideal gas (gamma = 1.67 ) is taken through the process abc shown in...

    Text Solution

    |

  12. In Joly's differential steam calorimeter, 3g of an ideal gas is cconta...

    Text Solution

    |

  13. The volume of an ideal gas (gamma 1.5 ) is changed adiabatically from ...

    Text Solution

    |

  14. An ideal gas at pressure 2.5 xx 10^(5) pa and temperture 300k occupies...

    Text Solution

    |

  15. Air (gamma = 1.4 ) is pumped at 20atm pressure in a motor tyre at 20^@...

    Text Solution

    |

  16. A gas is enclosed in a cylindrical can fitted with a piston. The walls...

    Text Solution

    |

  17. The initial pressure and volume of a given mass of a gas (Cp / Cv = ga...

    Text Solution

    |

  18. Conider a given sample of an ideal gas (Cp / Cv = gamma ) having initi...

    Text Solution

    |

  19. A given sample of an ideal gas (gamma = 1.5 ) is compressed adiabatica...

    Text Solution

    |

  20. Three samples A, B and C of the same gas (gamma = 1.5) have equal volu...

    Text Solution

    |