Home
Class 12
PHYSICS
[" A body moves with uniform velocity of...

[" A body moves with uniform velocity of "u=7m/s" from "t=0" to "t=1.5" .For "t>=1.5" s,it starts moving "],[" acceleration of "10m/s^(2)" .The distance between "(7m/s)/(t)=0" to "t=3s" will be: "],[[" (1) "47.75m," (2) "32.25m," to "t=3" s will be : "],[" Two cars off to race with velocities "4m/s" and ",(3)16.75m]]

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body moves with uniform velocity of u = 7 m/s from t = 0 to t = 1.5 sec. For t gt 1.5 s, it starts moving with an acceleration of 10 m/s2. The distance travelled between t = 0 to t = 3 sec will be -

[" The acceleration ' "a" ' (in "m/s^(2)" ) of a particle is "],[" given by "a=3t^(2)+2t-2" ,where "t" is time in "],[" second.If the particle starts with "10m/s" at "t=],[0" ,then the velocity at "t=2s" is "]

A particle is moving with velocity v=4t^(3)+3 t^(2)-1 m//s . The displacement of particle in time t=1 s to t=2 s will be

if a=3t^(2)+2t , initial velocity is 5 m//s . Find the velocity at t=4s. The motion is in straight line, a is acceleration in m//s^(2) and t is time in seconds.

If the speed of a particle is v = 10t^(2) m//s then find out distance covered from t = 2s to t = 5s .

. If the velocity of a particle is (10 + 2 t 2) m/s , then the average acceleration of the particle between 2s and 5s is

If the velocity of a particle is (10+2t^(2)m/s ,then the average acceleration of the particle between 2s and 5s is (in m/s^2)

If 3s+5t=10 , and 2s-t=7 , what is the value of (1)/(2^(s))+3t ?

At time t=0 s a car passes a point with velocity of 16 m//s and thereafter slows down with acceleration a=-0.5t m//s^(2) ,where t is in seconds. It stops at the instant t=