Home
Class 11
PHYSICS
A refrigerator converts 1.3 kg of water ...

A refrigerator converts 1.3 kg of water at `20^(@)C` into ice at `-15^(@)C` in 1 hour. Calculate the effective power of the refrigerator. Specific latent heat of fusion of ice `= 3.4 xx 10^(5) J kg^(-1)` Specific heat capacity of water `= 4.2 xx 10^(3) J kg^(-1) K^(-1)` Specific heat capacity of ice `= 2.1 xx 10^(3) J kg^(-1) K^(-1)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Specific heat capacity of water is ____ J kg^(-1) K^(-1) .

A refrigerator converts 100 g of water at 20^(@)C to ice at -10^(@)C in 35 minutes. Calculate the average rate of heat extraction in terms of watts. Given : Specific heat capacity of ice = 2.1Jg^(-1)""^(@)C^(-1) Specific heat capacity of water = 4.2Jg^(-1)""^(@)C^(-1) Specific Latent heat of fusion of ice = 336Jg^(-1)

One kilogram of ice at -10^@ C is heated at a constant rate until the whole of it vaporises. How much heat is required ? Specific latent heat of fusion of ice = 336 xx 10^3 J kg^(-1) , specific latent heat of steam = 2268 xx 10^3 J kg^(-1) , specific heat capacity of ice = 2.1 xx 10^3 J kg^(-1) K^(-1) , specific heat capacity of water = 4.2 xx 10^3 J kg^(-1) K^(-1) .

The amount of heat energy required to convert 1 kg of ice at -10^@ C to water at 100^@ C is 7,77,000 J. Calculate the specific latent heat of ice. Specific heat capacity of ice = 2100 J kg^(-1) K^(-1) , specific heat capacity of water = 4200 J kg^(-1) K^(-1) .

A refrigerator converts 100 g of water at 20^@ C to ice at - 10^@ C in 73.5 min. Calculate the average rate of heat extraction in watt. The specific heat capacity of water is 4.2 J g^(-1) K^(-1) , specific latent heat of ice is 336 J g^(-1) and the specific heat capacity of ice is 2.1 J g^(-1) K^(-1)

The specific latent heat of fusion of ice is 336 xx 10^3 J/kg. What does this statement mean?

Calculate the amount of head required to convert 1.00kg of ice at - 10^(@)C into stream at 100^(@)C at normal pressure Specific heat of ice = 2100J kg^(-1)K^(-1) intent heat of fusion of ice = 3.36 xx 10^(5)Jkg^(-1) specific heat capacity of water = 4200 Jkg^(-1)k^(-1) and latent head of vaporisation of water = 2.25 xx 10^(6)J kg^(-1)

A sphere of alumininum of mass 0.047 kg placed for sufficient time in a vessel containing boling water, so that the sphere is at 100^(@)C . It is then immediately transferred to 0.14 kg copper calorimeter containing 0.25 kg of water at 20^(@) C . The temperature of water rises and attains a steady state at 23^(@)C . calculate the specific heat capacity of aluminum. Specific heat capacity of copper = 0.386 xx 10^(3) J kg^(-1) K^(-1) . Specific heat capacity of water = 4.18 xx 10^(-3) J kg^(-1) K^(-1)

A sphere of alumininum of mass 0.047 kg placed for sufficient time in a vessel containing boling water, so that the sphere is at 100^(@)C . It is then immediately transferred to 0.14 kg copper calorimeter containing 0.25 kg of water at 20^(@) C . The temperature of water rises and attains a steady state at 23^(@)C . calculate the specific heat capacity of aluminum. Specific heat capacity of copper = 0.386 xx 10^(3) J kg^(-1) K^(-1) . Specific heat capacity of water = 4.18 xx 10^(-3) J kg^(-1) K^(-1)