Home
Class 12
CHEMISTRY
The standard reduction potential for Cu^...

The standard reduction potential for `Cu^(2+)|Cu` is `+0.34V`. Calculate the reduction potential al `pH=14` for the above couple . `K_(sp)` of `Cu(OH)_(2)` is `1.0xx10^(-19)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Standard reduction potential for Cu^(2+)|Cu is +0.34V . Calculate the reduction potential at pH = 14 for the above couple. K_(sp) of Cu(OH)_(2) is 1.0xx10^(-19) .

The standard reduction potential for Cu^(2+)//Cu is +0.34V . Calculate the reduction potential at pH=14 for the above couple. K_(SP) of Cu(OH)_(2) is 1.0xx10^(-19)

The standard reduction potential for Cu^(2+)|Cu is +0.34V. Calculate the reduction potential at pH=14 for above couple. K_(sp) of Cu(OH)_2 is 1.0xx10^-19 .

The standard reduction potential for Cu^(2+)//Cu is +0.34 V. Calculate the reducing potential at PH= 14 for the above couple . (K_SP) of Cu(OH)_(2) is 1.0 xx10^(-19)

The standard reduction potential for Cu^(2+)//Cu is +0.34V. If ksp of Cu(OH)_2 is 1.0 xx 10^(-19) , the reduction potential at pH =14 for the above couple is