Home
Class 12
PHYSICS
A large plane charge sheet having surfac...

A large plane charge sheet having surface xharge density `sigma=2.0 xx 10^(-6) C m^(-2)` lies in the x-y plane. Find the flux of the electric field through a circular area of radius 1 cm lying completely in the region where x, y, z are all positive and with its normal making an angle of `60^0` with the z-axis.

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem of finding the electric flux through a circular area due to a large plane charge sheet, we can follow these steps: ### Step-by-Step Solution: 1. **Identify Given Values:** - Surface charge density, \( \sigma = 2.0 \times 10^{-6} \, \text{C/m}^2 \) - Radius of the circular area, \( r = 1 \, \text{cm} = 0.01 \, \text{m} \) - Angle between the normal to the area and the electric field, \( \theta = 60^\circ \) ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A large plane sheet of charge having surface charge density 5xx10^(-16) cm^(-2) lies in XY plane. Find electric flux through a circular area of radious 1cm Given normal to the circular area makes an angle of 60^(@) with Z-axis.

Two parallel large thin metal sheets have equal surface charge densities (sigma = 26.4 xx 10^(-12) C//m^(2)) of opposite signs. The electric field between these sheets is

A uniformly charged disc of radius R having surface charge density sigma is placed in the xy plane with its center at the origin. Find the electric field intensity along the z-axis at a distance Z from origin :

In a region of space uniform electric field vecE=2xx10^(3) hati NC^(-1) exists. Calculate the electric flux of the given field through a circular plane of radius 20 cm placed parallel to the y-z plane. Also calculate the net flux if the circular plane is tilted such that it makes an angle of 30^@ with the X-axis.

A large conducting plane has a surface charge density 1.0xx10^(-4)c m ^(-2) . Find the electrostatic energy stored in a cubical volume of edge 1.0 cm in front of the plane .

A uniform electric field of magnitude E= 100 N C^(-1) exists in the space in x-direction. Calculate the flux of this field through a plane square of edga 10 cm placed in the y-z plane. Take the normal along the positive x-axis to be positive.

A uniform electric field E=2xx10^(3)NC^(-1) is acting along the positive x-axis. The flux of this field through a square of 10 cm on a side whose plane is parallel to the yz plane is