Home
Class 12
PHYSICS
Consider a wire of length 4m and cross-s...

Consider a wire of length 4m and cross-sectional areal `1 mm^(2)` carrying of 2A. If each cubic metre of the material contains `10^(29)`free electrons, find the average time taken by an electron to cross the length of the wire.

Text Solution

Verified by Experts

`l =4m,
` A= 1mm^2 = 1 xx (10^-6) (m^2)`
` l=2A, n/V = 10^29, t =?`
` l=nA V-d e `
` rArr 2 = ((10^29) xx 1 xx (10^-6) xx Vd xx 1.6 xx (10^-19))`
` rArr Vd = (2/ (10^29) xx 1 xx (10^-6) xx 1.6 xx (10^-19))`
= (1/ 0.8 xx (10^4))= 1/8000`
` t = l/Vd = (4/1/8000) = 4 xx 8000 `
` 32000 = 3.2 xx (10^4)sec ` .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTRIC CURRENT IN CONDUCTORS

    HC VERMA|Exercise Objective 2|9 Videos
  • DISPERSION AND SPECTRA

    HC VERMA|Exercise Exercises|11 Videos
  • ELECTRIC CURRENT THROUGH GASES

    HC VERMA|Exercise Exercises|23 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A current of 2 A is flowing through a wire of length 4 m and cross-sectional area 1 mm^(2) . If each cubic metre of the wire contains 10^(29) free electrons, find the average time taken by an electron to cross the length of the wire.

A current of 3 A is flowing through a wire of length 2 m and cross- sectional area 1mm^(2) . If wire contains 10^(29) "electrons"//m^(3) , calculate the average time taken by an electron to cross the length of the wire.

A current 4.0 A exist in a wire of cross-sectional area 2.0 mm^(2) . If each cubic metre of the wire contains 12.0xx10^(28) free electrons, then the drift spped is

A straight copper-wire of length 100m and cross-sectional area 1.0 mm^(2) carries a current 4.5A. Assuming that one free electron corresponds to each copper atom, find (a) The time it takes an electron to displace from one end of the wire to the other. (b) The sum of electroc forces acting on all free electrons in the given wire. given resistivity of copper is 1.72xx10^(-8)Omega-m and density of copper is 8.96g//cm^(3) .

There is a copper wire of length 2.2 m, of area of cross-section 2.0sq.mm, carrying a current of 6.0A. If the number density of electrons in copper is 8.5 xx10^(28) m^(-3) , find the time taken by an electron to drift from one end to another end of the wire.

A uniform copper wire of length 1m and cross section area 5 xx 10^(-7)m^(2) carries a current of 1A . Assuming that are 8 xx 10^(28) free electron per m^(3) in copper, how long will an electron take to drift from one end of the wire an electron the other. Charge on an electron = 1.6 xx 10^(-19)C

A straight copper wire of length l = 1000 m and cross sectional area S = 1.0 mm^(2) carries a current I = 4.5 A . Assuming that one free electron corresponds to each copper atom, find, (a) the time it takes an electron to displace from one end of the wire to the other, (b) the sum of electric froces acting on all free electrons in the given wire.

The resistance of a wire of length 330m and cross-section area 1.0 mm^(2) made of material of resistivity 1.0 xx 10^(-7) Omegam is:

A wire of length 10 m and cross-section are 10^(-6) m^(2) is stretched with a force of 20 N. If the elongation is 1 mm, the Young's modulus of material of the wire will be

HC VERMA-ELECTRIC CURRENT IN CONDUCTORS-Exercises
  1. A wire of length 1 m and radius 0.1mm gas a resistance of 100(Omega).F...

    Text Solution

    |

  2. A uniform wire resistance 100(Omega)is melted and recast in a wire of ...

    Text Solution

    |

  3. Consider a wire of length 4m and cross-sectional areal 1 mm^(2) carryi...

    Text Solution

    |

  4. What length of a copper wire of cross-sectional area 0.01 mm^2 will be...

    Text Solution

    |

  5. Shown a conductor of length l having a circular cross section. The rad...

    Text Solution

    |

  6. A copper wire of radius 0.1mm and resistance 1k(Omega)is connected acr...

    Text Solution

    |

  7. Calculate the electric field in a copper wire of cross-sectional area2...

    Text Solution

    |

  8. A wire has a length of 2.0m and a resistance of 5.0(Omega).Find the el...

    Text Solution

    |

  9. The resistances of an iron wire and a copper wire at 20^(@)Care 3.9(Om...

    Text Solution

    |

  10. The current in a conductor and the potential difference across its end...

    Text Solution

    |

  11. Shown an arrangement to measure the emf (epsilon)and internal resistan...

    Text Solution

    |

  12. The potential dofference between the terminals of a battery of emf6.0V...

    Text Solution

    |

  13. The potential difference between the terminals of a 6.0V battery is 7....

    Text Solution

    |

  14. The internal resistance of an accumulator battery of emf 6V is 10(Omeg...

    Text Solution

    |

  15. Find the value of i(1)//I(2)in figure if (a)R=0.1(Omega) (b)R=1(Omega)...

    Text Solution

    |

  16. Consider N=n(1)n(2)indentical cells, each of emf(epsilon) and internal...

    Text Solution

    |

  17. A battery of emf 100V and a resistor of resistance 10k(Omega)are joind...

    Text Solution

    |

  18. If the reading of ammeter A(1)in figure is 2.4 A, what will the ammete...

    Text Solution

    |

  19. The resistance of the rheostat shown in figure is 30(Omega). Neglectin...

    Text Solution

    |

  20. Three bulbs,each having a resistance of 180(Omega)are connected in par...

    Text Solution

    |