Home
Class 12
PHYSICS
Calculate the electric field in a copper...

Calculate the electric field in a copper wire of cross-sectional area`2.0mm^(2)` carrying a current of 1A .The resistivity of copper `=1.7xx10^(-8)(Omega)m`.

Text Solution

Verified by Experts

` A = 2 xx (10^-6)(m^2), i= 1A,`
rho = (1.7 xx (10^-8)Omega-m, E = ?`)
` R = rhol/A = (1.7 xx (10^-8)xx l/2 xx (10^-6))`
` V = iR = (1.7 xx (10^-8) xx l/2 xx (10^-6))`
` E = dV/dL = V/t`
` = (1.7 xx (10^-8) xx l/2 xx (10^-6))`
` = 17/2 xx (10^-3) V/m = 8.5 mV/m.`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTRIC CURRENT IN CONDUCTORS

    HC VERMA|Exercise Objective 2|9 Videos
  • DISPERSION AND SPECTRA

    HC VERMA|Exercise Exercises|11 Videos
  • ELECTRIC CURRENT THROUGH GASES

    HC VERMA|Exercise Exercises|23 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the electric field in a copper wire of cross-sectional area 2.0 mm^(2) carrying a current of 1 A. The resistivity of copper =1.7xx10^(-8) Omega m.

Calculate the electric field in a copper wire of cross-sectional area 2.0 mm square carrying a current of 2 A. The resistivity of copper is 1.7 xx 10^(-8)Omega m .

The electric field in the copper wire of area of cross - section 2mm^(2) carrying a current of 1A is (use resistivily of copper is 1.7 xx 10^(-8) Omegam)

What length of a copper wire of cross-sectional area 0.01 mm^(2) would be required to obtain a resistance of 1k Omega ? Resistivity of copper =1.7xx10^(-8) Omega m .

Calculate the resistance and electrical conductivity of a 2m long copper wire of cross sectional area 0.01 mm^2 . Givne resistivity of copper is 1.78xx10^(10) Omega m .

What length of a copper wire of cross-sectional area 0.01 mm^2 will be needed to prepare a resistance of 1 kOmega ? Resistivity of copper = 1.7 xx 10^(-8) Omega m .

A copper wire of length 50cm and area of cross-section 10^(-6)m^(2) caries a current of 1A .If the resistivity of copper is 1.8times10^(-8)Omegam .The electrical field across the wire is

Estimate the average drift speed of conduction electrons in a copper wire of cross-sectional area 2.5xx10^(-7)m_(2) carrying current of 1.8 A. Assume the density of conduction electrons to be 9xx 10^(26)m_(3) .

Calculate the resistance of an aluminium wire of length 50 cmand cross sectional area 2.0mm^(2) . The resistivity of aluminium is (rho)=2.6xx10^(-8)(Omega)m.

Calculate the average drift speed of conduction electrons in a copper wire of cross-sectional area 1.0xx10^(-7)m^(2) , carrying a current of 1.5 A. Assume that each copper atom contributes roughly one conduction electron. The density of copper is 9.0xx10^(3) kg m^(-3) and its atomic mass is 63.5. Take Avogadro's number =6.0xx10^(23) .

HC VERMA-ELECTRIC CURRENT IN CONDUCTORS-Exercises
  1. Shown a conductor of length l having a circular cross section. The rad...

    Text Solution

    |

  2. A copper wire of radius 0.1mm and resistance 1k(Omega)is connected acr...

    Text Solution

    |

  3. Calculate the electric field in a copper wire of cross-sectional area2...

    Text Solution

    |

  4. A wire has a length of 2.0m and a resistance of 5.0(Omega).Find the el...

    Text Solution

    |

  5. The resistances of an iron wire and a copper wire at 20^(@)Care 3.9(Om...

    Text Solution

    |

  6. The current in a conductor and the potential difference across its end...

    Text Solution

    |

  7. Shown an arrangement to measure the emf (epsilon)and internal resistan...

    Text Solution

    |

  8. The potential dofference between the terminals of a battery of emf6.0V...

    Text Solution

    |

  9. The potential difference between the terminals of a 6.0V battery is 7....

    Text Solution

    |

  10. The internal resistance of an accumulator battery of emf 6V is 10(Omeg...

    Text Solution

    |

  11. Find the value of i(1)//I(2)in figure if (a)R=0.1(Omega) (b)R=1(Omega)...

    Text Solution

    |

  12. Consider N=n(1)n(2)indentical cells, each of emf(epsilon) and internal...

    Text Solution

    |

  13. A battery of emf 100V and a resistor of resistance 10k(Omega)are joind...

    Text Solution

    |

  14. If the reading of ammeter A(1)in figure is 2.4 A, what will the ammete...

    Text Solution

    |

  15. The resistance of the rheostat shown in figure is 30(Omega). Neglectin...

    Text Solution

    |

  16. Three bulbs,each having a resistance of 180(Omega)are connected in par...

    Text Solution

    |

  17. Suppose you have three resistor of (20 omega),(50Omega)and (100 Omega)...

    Text Solution

    |

  18. A bulb is made using two filaments.A switch selects whether the filame...

    Text Solution

    |

  19. A exists in the 5k(Omega) resistor, find the currents in the other thr...

    Text Solution

    |

  20. An ideal battery sends a current of 5A in a resistor.When another resi...

    Text Solution

    |