Home
Class 12
PHYSICS
A current of 1 A is possed through a dil...

A current of `1 A` is possed through a dilute solution of sulphuric acid for some time to liberate `1 g` of oxygen. How much hydrogen is liberated during this period? How long was the current passed? Faraday constant `= 96500 C mol^(-1)`.

Text Solution

Verified by Experts

The relative atomic mass of oxygen `= 16` and its `valency = 2` so that the chemical equivalent `E = 16/2 = 8`.
Chemical equivalent of hydrogen `=1`
`m_(oxygen)/m_(hydrogen) = E_(oxygen)/E_(hydrogen) = 8/1`
or, `m_(hydrogen/8 = 1g/8 = 0.125 g`.
We have, `1 g` of oxygen `= 1/8` gram-equivalent.
The charge needed to liberate `1/8` gram-equivalent
`= 1/8` faraday
`=96500/8 C ~= 1.12 xx 10^4 C`.
As the current is `1 A`, the time taken is
`t = Q/i = (1.2 xx 10^4 C)/(1 A)`
`= 1.2 xx 10^4 s`
`= 3 hours 20 minutes`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMAL AND CHEMICAL EFFECT OF ELECTRIC CURRENT

    HC VERMA|Exercise Short Answer|9 Videos
  • THERMAL AND CHEMICAL EFFECT OF ELECTRIC CURRENT

    HC VERMA|Exercise Objective 1|8 Videos
  • THERMAL AND CHEMICAL EFFECT OF ELECTRIC CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|24 Videos
  • THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY

    HC VERMA|Exercise Exercise|1 Videos
  • X-Rays

    HC VERMA|Exercise Exercises|27 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A current of 1 A is passed through a dilute solution of sulphuric acid for some time to liberate 1 g of oxygen. How much hydrogen is liberated during this period ? How long the current was passed ? Faraday constant =96500 mol^(-1)

Passing electricity through a dilute solution of sulphuric acid for a certain period of time liberates 168 mL of gases at STP . The quantity of electricity used is

A current of 0.75 A is passed through an acidic solution of CuSO_4 for 10 minutes. The vlume of oxygen liberated at anode (at STP) will be.

How many coulomb are required to liberate 1.12 m^(3) of hydrogen at S.T.P. during electrolysis?