Home
Class 12
PHYSICS
A bulb with rating 250V, 100W is connect...

A bulb with rating `250V, 100W` is connected to a power supply of `220 V` situatd `10 m` away using a copper wire of area of cross section `5 mm^2`. How much power will be consumed by the connecting wire? Resistivity of copper `= 1.7 xx 10^(-8) Omegam`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

`V = 250V, P =100W`
`R=(V^2)/(P) = 625`
` Resistance of wire `
`R = p(l)/(A) = 0.034`
` The effect in resistance = 625.034 The current in the conductor `
`=(V)/(r ) = {(220)/(625.034)}A`
` The power supplied by one side of connecting wire `
`=((220)/(625.034))^2 xx 0.034 `
` The total power supplied `
`=((220)/(625.034))^2 xx 0.034 xx2 `
`=0.0084W= 8.4mW`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMAL AND CHEMICAL EFFECT OF ELECTRIC CURRENT

    HC VERMA|Exercise Objective 2|5 Videos
  • THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY

    HC VERMA|Exercise Exercise|1 Videos
  • X-Rays

    HC VERMA|Exercise Exercises|27 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What length of a copper wire of cross-sectional area 0.01 mm^2 will be needed to prepare a resistance of 1 kOmega ? Resistivity of copper = 1.7 xx 10^(-8) Omega m .

The electric field in the copper wire of area of cross - section 2mm^(2) carrying a current of 1A is (use resistivily of copper is 1.7 xx 10^(-8) Omegam)

What length of a copper wire of cross-sectional area 0.01 mm^(2) would be required to obtain a resistance of 1k Omega ? Resistivity of copper =1.7xx10^(-8) Omega m .

Calculate the electric field in a copper wire of cross-sectional area 2.0 mm square carrying a current of 2 A. The resistivity of copper is 1.7 xx 10^(-8)Omega m .

Calculate the electric field in a copper wire of cross-sectional area 2.0mm^(2) carrying a current of 1A .The resistivity of copper =1.7xx10^(-8)(Omega)m .

Calculate the electric field in a copper wire of cross-sectional area 2.0 mm^(2) carrying a current of 1 A. The resistivity of copper =1.7xx10^(-8) Omega m.

Calculate the resistance of 1 km long copper wire of radius 1 mm . Resistivity of copper is 1.72 xx 10^-8 Omega m .

Calculate the resistance and electrical conductivity of a 2m long copper wire of cross sectional area 0.01 mm^2 . Givne resistivity of copper is 1.78xx10^(10) Omega m .

HC VERMA-THERMAL AND CHEMICAL EFFECT OF ELECTRIC CURRENT-Exercises
  1. The specification on a heater coil is 250 V, 500 W. Calculate the resi...

    Text Solution

    |

  2. A heater coil is to be constructed with a nichrome wire (rho = 1.0 xx ...

    Text Solution

    |

  3. A bulb with rating 250V, 100W is connected to a power supply of 220 V ...

    Text Solution

    |

  4. An electric bulb, when connected across a power supply of 220V, consum...

    Text Solution

    |

  5. A servo voltage stabiliser restricts the voltage output to 220 V +- 1%...

    Text Solution

    |

  6. An electric bulb marked 220 V, 100 W will get fused if it is made to c...

    Text Solution

    |

  7. An immersion heater rated 1000 W, 220 V is used to heat 0.01 m^3 of wa...

    Text Solution

    |

  8. An electric kettle used to prepare tea, takes 2 minutes to boil 4 cups...

    Text Solution

    |

  9. The coil of an electric bulb takes 40 watts to start glowing. If more ...

    Text Solution

    |

  10. The 2.0 Omega resistor show in figure is dipped into a calorimeter con...

    Text Solution

    |

  11. The temperatures of the junctions of a biamuth-silver thermocouple are...

    Text Solution

    |

  12. Find the thermo-emf developed in a copper-silver thermocopule when the...

    Text Solution

    |

  13. Find the neutral temperatuer and inversion temperature of copper-iron ...

    Text Solution

    |

  14. Find the charge required to flow through an electrolyte to liberate on...

    Text Solution

    |

  15. Find the amount of silver liberated at cathode if 0.500 A of current i...

    Text Solution

    |

  16. An electroplating unit plates 3.0 g of silver on a brass plate in 3.0 ...

    Text Solution

    |

  17. Find the time requried to liberate 1.0 litre of hydrogen at STP in an...

    Text Solution

    |

  18. Two voltameters, one having a solution of silver salt and the other of...

    Text Solution

    |

  19. A brass plate having surface area 200 cm^2 on one side is electroplate...

    Text Solution

    |

  20. Figure, shows an electrolyte of AgCI through which a current is passed...

    Text Solution

    |