Home
Class 12
PHYSICS
An electron having a kinetic energy of 1...

An electron having a kinetic energy of 100eV circulates in a path of radius 10cm in a magnetic field. Find the magnetic field and the number of revolutons per second made by the electron.

Text Solution

Verified by Experts

`KE = 100 eV = 1.6 xx 10^(-17)J `
` (1)/(2) xx 9.1 xx 10^(-31) xx V^(2) = 1.6 xx 10^(-17) J`
` rArr V^(2) = 0.35 xx 10^(14)`
` or , V = 0.591 xx 10 ^(7) m/s `
` Now r= (mV) / (qB) rArr B = (mV)/ (qr) `
` B = 3. 3613 xx 10^(-4) T `
` = 3.4 xx 10 ^(-4) T`
No f cycles per second
` = (1)/(T) = 0.0951 xx 10 ^(6)`
` = 9.51 xx 10^( 6)`
Potting ` B = 3.361 xx 10 ^(-4) T `
We get f = 9.6 xx 10^(6) `
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MAGNETIC FIELD

    HC VERMA|Exercise Objective 2|10 Videos
  • LIGHT WAVES

    HC VERMA|Exercise Exercises|41 Videos
  • MAGNETIC FIELD DUE TO CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|61 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An electron having a kinetic energy of 400 eV circulates in a path of radius 20 cm in a magnetic field.Find the magnetic field and the number of revolutions per second made by the electron.

An electron having kinetic energy 10eV is circulating in a path of radius 0.1 m in an external magnetic field of intensity 10^(-4) T. The speed of the electron will be

A circular coil of radius 10 cm having 100 turns carries a current of 3.2 A. The magnetic field at the center of the coil is

An electron having kinetic energy T is moving in a circular orbit of radius R prependicular to a uniform magnetic field induction barB . If kinetic energy is double and magentic field induction is triple, the radius will becomes :

An electron is moving on a circular path of radius r with speed v in a transverse magnetic field B. e/m for it will be

An electron makes ( 3 xx 10^5) revolutions per second in a circle of radius 0.5 angstrom. Find the magnetic field B at the centre of the circle.

An electron is moving with a velocity of 10^(7) ms^(-1) on a circular path of radius 0.57 cm in a magnetic field of 10^(-2) Wbm^(-2) . Find the value of e//m for the electron.

HC VERMA-MAGNETIC FIELD-Exercises
  1. A particle having a charge of 2.0X10^(-8) C and a mass of 2.0X10^(-10...

    Text Solution

    |

  2. A proton describes a circle of radius 1 cm in a magnetic field of stre...

    Text Solution

    |

  3. An electron having a kinetic energy of 100eV circulates in a path of r...

    Text Solution

    |

  4. Protons having kinetic energy K emerge from an accelerator as a narrow...

    Text Solution

    |

  5. A charged particle is accelerated through a potential difference of 12...

    Text Solution

    |

  6. Doubly ionized helium ions are projected with a speed of 10kms^(-1) in...

    Text Solution

    |

  7. A proton is projected with a velocity of 3X10^6 m s ^(-1) perpendicula...

    Text Solution

    |

  8. (a) An electron moves along a circle of radius 1m in a perpendicular m...

    Text Solution

    |

  9. A particle of mass m and positive charge q, moving with a uniform velo...

    Text Solution

    |

  10. A charged particle (q, m) enters perpendicular in a uniform magnetic f...

    Text Solution

    |

  11. A narrow beam of singley charged carbon ions, moving at a constant ve...

    Text Solution

    |

  12. Fe ^+ ions are accelerated through a potential difference of 500 V and...

    Text Solution

    |

  13. A nerrow beam of singly charged potassium ions of kinetic energy 32ke...

    Text Solution

    |

  14. Shows a convex lens of focal length 12 cm lying in a uniform magnetic...

    Text Solution

    |

  15. Electrons emitted with negligible speed from an electron gun are accel...

    Text Solution

    |

  16. Two particles, each having a mass m are placed at a separation d in a ...

    Text Solution

    |

  17. A uniform magnetic field of magnitude 0.20 T exists in space from e...

    Text Solution

    |

  18. A particle moves in a circle of diameter 1.0 cm under the action of ma...

    Text Solution

    |

  19. A proton goes undeflected in a crossed electric and magnetic field (t...

    Text Solution

    |

  20. A particle having a charge of 5.0 mu C and a mass of 5.0xx 10^(-12)kg...

    Text Solution

    |