Home
Class 12
PHYSICS
A charged particle is accelerated throug...

A charged particle is accelerated through a potential difference of 12 kV and acquires a speed of `1.0X10^6 ms^(-1).` It is then injected perpendicular into a magnetic field of strength 0.2 T. find the radius of the circle described by it.

Text Solution

Verified by Experts

`V_(1)= 12 KV = 12 xx 10^(2) V`,
`F= qE, `
` v = 1 xx 10 ^(8) ma^(-1) ` ,brgt ` v^(2) = u^(2) + 22as`
or `v = 2 xx qV/ml xx 1`
` = 2 xx q/m xx 12 xx 10 ^(2)`
or `(1 xx 10 ^(8))2 = 2 xx q/ m xx 12 xx 10^(0)`
or `10^(12) = 24 xx 10^(8) xx q/m`
or `(m)/(q) = n24 xx 10^(-0)`
and `r = (mu) /(qB)`
and `= (24 xx 10^(-8) xx 10^(6) )//( 02)`
`r= 12 xx 10 ^(-2) m = 12 cm ` .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MAGNETIC FIELD

    HC VERMA|Exercise Objective 2|10 Videos
  • LIGHT WAVES

    HC VERMA|Exercise Exercises|41 Videos
  • MAGNETIC FIELD DUE TO CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|61 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A charged particle is accelerated through a potential difference of 24 kV and acquires a speed of 2xx10^(6)m//s .It is then injected perpendicularly into a magnetic field of strength 0.2 T .Find the radius of the circle described by it.

An alpha - particle with a specific charge of 2.5xx10^7 Ckg^(-1) moves with a speed of 2xx10^5 ms ^(-1) in a perpendicular magnetic field of 0.05 T. Then , the radius of the circular path described by it is

A charged particle of mass m and charge q is accelerated through a potential difference of V volts. It enters a region of uniform magnetic field which is directed perpendicular to the direction of motion of the particle. Find the radius of circular path moved by the particle in magnetic field.

A proton is projected with a velocity of 3X10^6 m s ^(-1) perpendicular to a uniform magnetic field of 0.6 T. find the acceleration of the proton.

An electron after being accelerated through a potential difference of 100 V enters a uniform magnetic field of 0*004T , perpendicular to its direction of motion. Calculate the radius of the path described by the electron.

Alpha perticles (m = 6.7 xx 10^(-27)kg, q = +2e) are accelerated from rest through a potential difference of 6.7 kV. Then they enter a magnetic field B = 0.2 T perpendicular to them direction of their motion. The radius of the path described by them is

HC VERMA-MAGNETIC FIELD-Exercises
  1. An electron having a kinetic energy of 100eV circulates in a path of r...

    Text Solution

    |

  2. Protons having kinetic energy K emerge from an accelerator as a narrow...

    Text Solution

    |

  3. A charged particle is accelerated through a potential difference of 12...

    Text Solution

    |

  4. Doubly ionized helium ions are projected with a speed of 10kms^(-1) in...

    Text Solution

    |

  5. A proton is projected with a velocity of 3X10^6 m s ^(-1) perpendicula...

    Text Solution

    |

  6. (a) An electron moves along a circle of radius 1m in a perpendicular m...

    Text Solution

    |

  7. A particle of mass m and positive charge q, moving with a uniform velo...

    Text Solution

    |

  8. A charged particle (q, m) enters perpendicular in a uniform magnetic f...

    Text Solution

    |

  9. A narrow beam of singley charged carbon ions, moving at a constant ve...

    Text Solution

    |

  10. Fe ^+ ions are accelerated through a potential difference of 500 V and...

    Text Solution

    |

  11. A nerrow beam of singly charged potassium ions of kinetic energy 32ke...

    Text Solution

    |

  12. Shows a convex lens of focal length 12 cm lying in a uniform magnetic...

    Text Solution

    |

  13. Electrons emitted with negligible speed from an electron gun are accel...

    Text Solution

    |

  14. Two particles, each having a mass m are placed at a separation d in a ...

    Text Solution

    |

  15. A uniform magnetic field of magnitude 0.20 T exists in space from e...

    Text Solution

    |

  16. A particle moves in a circle of diameter 1.0 cm under the action of ma...

    Text Solution

    |

  17. A proton goes undeflected in a crossed electric and magnetic field (t...

    Text Solution

    |

  18. A particle having a charge of 5.0 mu C and a mass of 5.0xx 10^(-12)kg...

    Text Solution

    |

  19. A proton projected in a magnetic field of 0.020 T travels along a heli...

    Text Solution

    |

  20. A particle having mass m and charge q is released from the origin in a...

    Text Solution

    |