Home
Class 12
PHYSICS
A proton goes undeflected in a crossed e...

A proton goes undeflected in a crossed electric and magnetic field (the fields are perpendicular to each other) at a speed of `2.0xx10^5 ms^(-1).` The velocity is perpendicular to both the fields. When the electric field is switched off, the proton moves along a circle of radius 4.0 cm. Find the magnitudes of the electric and the magnetic fields. take the mass of the proton `=1.6 xx10^(-27)` kg.

Text Solution

Verified by Experts

`m_(p) = 1.6 xx 10^(-27) kg `,
`v = 2 xx 10^(5) m/s`
`r = 4 cm = 4 xx 10^(-2) m`
Since the proton is not deflected in the combine magnetic and electric field , hence force a circle due to both field must be same.
i. e. `qE = qvB rArr E = vB`
Now know `r = (mu)/(qB)`
`rArr B (mu)/(qr)`
`B = 0.5 xx 10^(-1) = 0.05 T`
`E = uB = 2 xx 10^(5) xx 0.05`
`= 1 xx 10^(6) N/c` .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MAGNETIC FIELD

    HC VERMA|Exercise Objective 2|10 Videos
  • LIGHT WAVES

    HC VERMA|Exercise Exercises|41 Videos
  • MAGNETIC FIELD DUE TO CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|61 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A proton goes undeflected in a crossed electric and magnetic field (the fields are perpendicular to each other) at a speed of 10^(5)m//s .The velocity is perpendicular to both the fields.When the electric field is swithed off.the proton moves along a circle of radius 2 cm .Find the magnitudes of electric and the magnitic fields.Take the mass of the proton =1.6xx10^(-27) kg .

A proton projected in a magnetic field of 0.020 T travels along a helical path of radius 5.0 cm and pitch 20 cm. Find the components of the velocity of the proton along and perpendicular to the magnetic field. Take the mass of the proton =1.6X10^(-27) kg.

In a certain region of space electric field E and magnetic field B are perpendicular ot each other and an electron enters region perpendicular to the direction of B and E both and moves undeflected, then velocity of electron is

A proton projected in a magnetic field of 0.04 T travels along a helical path of radius 5.0 cm (of projected circle) and pitch 20 cm .Find the components of the velocity of the proton along and perpendicular to the magnetic field.Take the mass of the proton =1.6xx10^(-27)kg .

A charged particle moves undeflected in a region of crossed electric and magnetic fields. If the electric field is switched off, the particle has an initial acceleration a . If the magnetic field is switched off, instead of electric field, the particle will have an initial acceleration

A beam of proton passes undeflected with a horizontal velocity v, through a region of electric and magnetic fields, mutually perpendicular to each other and perpendicular to the direction of the beam. If the magnitudes of the electric and magnetic fields are 100kV//m , 50mT respectively, calculate the velocity of the beam v.

The maximum kinetic energy of protons in a cyclotron of radius 0.4 m in a magnetic field of 0.5 T is (mass of proton = 1.67 xx 10^(-27) kg, charge of proton = 1.6 xx 10^(-19) C)

HC VERMA-MAGNETIC FIELD-Exercises
  1. A nerrow beam of singly charged potassium ions of kinetic energy 32ke...

    Text Solution

    |

  2. Shows a convex lens of focal length 12 cm lying in a uniform magnetic...

    Text Solution

    |

  3. Electrons emitted with negligible speed from an electron gun are accel...

    Text Solution

    |

  4. Two particles, each having a mass m are placed at a separation d in a ...

    Text Solution

    |

  5. A uniform magnetic field of magnitude 0.20 T exists in space from e...

    Text Solution

    |

  6. A particle moves in a circle of diameter 1.0 cm under the action of ma...

    Text Solution

    |

  7. A proton goes undeflected in a crossed electric and magnetic field (t...

    Text Solution

    |

  8. A particle having a charge of 5.0 mu C and a mass of 5.0xx 10^(-12)kg...

    Text Solution

    |

  9. A proton projected in a magnetic field of 0.020 T travels along a heli...

    Text Solution

    |

  10. A particle having mass m and charge q is released from the origin in a...

    Text Solution

    |

  11. An electron is emitted with negligible speed from th nagative plate of...

    Text Solution

    |

  12. A rectangular coil of 100 turns has length 5 cm and width 4 cm. it is ...

    Text Solution

    |

  13. A 50 turn circular coil of radius 2.0 cm carrying a current of 5.0 A ...

    Text Solution

    |

  14. A rectangular loop of sides 20 cm and 10 cm carries a current of 5.0 ...

    Text Solution

    |

  15. A circular coil of radius 2.0 cm has 500 turns in it and carries a cu...

    Text Solution

    |

  16. A circular loop carrying a current a current I has wire of total leng...

    Text Solution

    |

  17. A square coil of edge I having n turns carries a curent i. it is kept ...

    Text Solution

    |

  18. consider a nonconducting ring of radius r and mass m which has a toto...

    Text Solution

    |

  19. Consider a non conducting plate of radius a and mass m which has a cha...

    Text Solution

    |

  20. Consider a non conducting plate of radius a and mass m which has a cha...

    Text Solution

    |