Home
Class 12
PHYSICS
A capacitor of capacitance 100 mu F is c...

A capacitor of capacitance `100 mu F` is connected to a battery of 20 volts for a long time and then disconnected from it. It is now connected across a long solenoid having 4000 turns per meter. It is found that the potential difference across the capacitor drops to `90^@` of its maximum value in 2.0 seconds. Estimate the average magnetic field produced at the centre of the solenoid during this period.

Text Solution

Verified by Experts

Given `C = 100muF, V = 20V`
`Q= CV`
`=100xx10^(-6)xx20`
`=2xx10^(-3)C`
` Again `V 18V`
So, `Q = CV = 1.8xx10^(-3)C`
` Now current i= (Q-Q)/(t)`
`(2-1.8)xx10^(-3))/(2)`
`=(2xx10(-4))/(2)`
`=1xx10^(-4) A`
` and `n= 4000 turns//m (Given)`
` :.B = mu_(0)ni`
`=4pixx10^(-7)xx4000xx10^(-4)`
`=16pixx10^(-8)T`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MAGNETIC FIELD DUE TO CURRENT

    HC VERMA|Exercise Objective 2|7 Videos
  • MAGNETIC FIELD

    HC VERMA|Exercise Exercises|61 Videos
  • MAGNETIC PROPERTIES OF MATTER

    HC VERMA|Exercise Exercises|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A capacitor of capacitance 50 muF is connected to a battery of 20 volts for a long time and then disconnected from it.It is now connected across a long solendoid having 8000 turns per minute.It is found that the potential difference across the capacitor drops to 90% of its maximum value is 2.0 seconds.The average magnetic field produced at the centre of the solenoid during this period is Npixx10^(-8) T .Then find value of N .

A capacitor of capacitance C is connected to a battery of EMF E for a long time and then disconnected. The charged capacitor is then connected across a long solenoid having n turns per meter in its closely packed winding on its core. After connections it is found that the voltage across the capacitor drops to E//eta in a time Delta t . In this period estimate the average magnetic induction at the centre of solenoid.

A capacitor is connected to a 36 V battery through a resistance of 20 Omega . It is found that the potential difference across the capacitor rises to 12.0 V in 2 mu s. Find the capacitance of the capacitor.

A capacitor of capacitance 100(mu)F is connected across a battery of emf6.0V through a resistance of 20k(Omega) for 4.0s after the battery is disconnecting?

A capacitor of capacitance value 1 muF is charged to 30 V and the battery is then disconnected. If it is connected across a 2 muF capacotor, then the energy lost by the system is

A capacitor of capacitance 10 mu F is charged to a potential 50 V with a battery. The battery is now disconnected and an additional charge 200 mu C is given to the positive plate of the capacitor. The potential difference across the capacitor will be.

A capacitor of capacitance 4 muF is fully charged to a potential difference of 12 V and then charging battery is disconnected. Charged capacitor is now connected across an inductor of self-inductance of 1.2 mH. The current in the circuit at a time when the potential difference across the capacitor is 6 V is

A capacitor of capacitance 1muF is connected in parallel with a resistance 10Omega and the combination is connected across the terminals of a battery of EMF 50 V and internal resistance 1Omega . The potential difference across the capacitor at steady state is (in Volt)

A capacitor is connected to a 12 V battery through a resistance of (10Omega) .It is found that the potential difference across the capacitor rises to 4.0 V in 1(mu)s. find the capacitance of the capacitor.

An ideal capacitor of capacitance 0.2muF is charged to a potential difference of 10V . The charging battery is than disconnected. The capacitor is then connected to an ideal inductor of self inductance 0.5mH . The current at a time when the potential difference across the capacitor is 5V is :

HC VERMA-MAGNETIC FIELD DUE TO CURRENT-Exercises
  1. A piece of wire carrying a current of 6.00 A is bent in the form of a ...

    Text Solution

    |

  2. A circular loop of radius r carries a current i. How should a long , ...

    Text Solution

    |

  3. A circular coil of 200 turns has a radius of 10 cm and carries a curre...

    Text Solution

    |

  4. A circular loop of radius 4.0 cm is placed in a horizontal plane and c...

    Text Solution

    |

  5. A charge of (3.14 xx 10^-6) C is distributed uniformly over a circular...

    Text Solution

    |

  6. A thin but long, hollow, cylindrical tube of radius r carries a curre...

    Text Solution

    |

  7. A long, cylindrical tube of inner and outer radii a and b carries a cu...

    Text Solution

    |

  8. A long, cylindrical wire of radius b carries a current i distributed u...

    Text Solution

    |

  9. A solid wire of radius 10 cm carries a current of 5.0 A distributed un...

    Text Solution

    |

  10. Sometimes we show an idealised magnetic field which is uniform in a gi...

    Text Solution

    |

  11. Two large metal sheets carry surface currents as shown in figure . The...

    Text Solution

    |

  12. Consider the situation of the previous problem. A particle having char...

    Text Solution

    |

  13. The magnetic field B inside a long solenoid, carrying a current of 5.0...

    Text Solution

    |

  14. A long solenoid is fabricated by closely winding a wire of radius 0.5 ...

    Text Solution

    |

  15. A copper wire having resistance 0.01 ohm in each metre is used to wind...

    Text Solution

    |

  16. A tightly- wound solenoid of radius a and length l has n turns per uni...

    Text Solution

    |

  17. A tightly- wound , long solenoid carries a current of 2.00 A. An elect...

    Text Solution

    |

  18. A tightly-wound, long solenoid has n turns per unit length, a radius r...

    Text Solution

    |

  19. A tightly- wound, long solenoid is kept with its axis parallel to a la...

    Text Solution

    |

  20. A capacitor of capacitance 100 mu F is connected to a battery of 20 vo...

    Text Solution

    |