Home
Class 12
PHYSICS
An LR combination is connected to an id...

An LR combination is connected to an idal battery. If l = 10 mH, R = 2.0 Omega and epsilon = 2.0 V, how much time will it take for the current ot reach 0.63 A?

Text Solution

Verified by Experts

The steady state current in the LR circuit is `i_0 = epsilon/ R = 2
0 V / 2
0 Omega = 1 A`
Thus, 0
63 A is 63% of the steady- state current
As we know, it takes one time constant for the current to reach 63% of its steady-state value
Hence the required time = L/R = 10 mH / 2
0 Omega = 5
0 ms
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    HC VERMA|Exercise Short Answer|13 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    HC VERMA|Exercise Objective 1|12 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    HC VERMA|Exercise EXERCISE|9 Videos
  • ELECTRIC FIELD AND POTENTIAL

    HC VERMA|Exercise Exercises|75 Videos
  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    HC VERMA|Exercise Exercises|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An L-R combination is connected to an ideal battery. If L = 20 mH, R = 100 Omega and epsilon = 10V , find (i) the time constant (ii) the maximum current and (iii) the time elapsed before the current reaches 90% of the maximum value.

A L-R combination is connected to a battery of emf 4 volt. If L = 0.1 H and R = 4.0 Omega , then the time taken to reach a current of 0.631 ampere is:-

A solenoid having inductance 4.0 H and resistance 10 Omega is connected to a 4.0 V battery at t = 0. Find (a) the time constant, (b) the time elapsed before the current reached 0.63 of its steady state value, (c ) the power delivered by the battery at this instant and (d) the power dissipated in Joule heating at this instant.

A solenoid has an inductance of 50 mH and a resistance of 0.025 Omega . If it is connected to a battery, how long will it take for the current to reach one half of its final equilibrium value?

A coil of self inductance 10 mH and resistance 0.1Omega is connected through a switch to a battery of internal resistance 0.9Omega . After the switch is closed, the time taken for the current to attain 80% of the saturation value is: [take ln 5 = 1.6]

An LR circuit having L = 4.0 H, R = 1.0 Omega and epsilon = 6.0 V is switched on at t = 0 . find the power dissipated in joule heating at t = 4.0 s .

Two resistors of resistances 2Omega and 6Omega are connected in parallel. This combination is then connected to a battery of emf 2 V and internal resistance 0.5 Omega . What is the current flowing thrpough the battery ?

An inductor of inductance 10 mH and a resistance of 5 is connected to a battery of 20 V at t = 0. Find the ratio of current in circuit at t =  to current at t = 40 sec

HC VERMA-ELECTROMAGNETIC INDUCTION-Worked Out Examples
  1. Shows a horizontal magnetic field which is uniform above the dotted li...

    Text Solution

    |

  2. Shows a wire of length l which can slide on a U- shaped rail of neglig...

    Text Solution

    |

  3. A rod of length l is translating at a velocity v making an angle theta...

    Text Solution

    |

  4. The horizontal component of the earth's magnetic field at a place is 3...

    Text Solution

    |

  5. An angle aob made of a conducting wire moves along its bisector throu...

    Text Solution

    |

  6. Shows a wire ab of length l and resistance R which can slide on a smoo...

    Text Solution

    |

  7. A square loop of side 10 cm and resistance 1 Omega is moved towards ri...

    Text Solution

    |

  8. A metal rod length l rotates about on end with a uniform angular velo...

    Text Solution

    |

  9. Shows a conducting circular loop radius a placed in a uniform, perpend...

    Text Solution

    |

  10. shows a conducting loop abcdefa made of six segment ab, bc cd, de, ef ...

    Text Solution

    |

  11. A wire of mass m and length I can freely slide on a pair of parallel, ...

    Text Solution

    |

  12. An inductor coil stores 32 J of magnetic field energy and dissipates e...

    Text Solution

    |

  13. A 12 V battery connected to a 6 Omega, 10 H coil through a switch driv...

    Text Solution

    |

  14. A solenoid of inductance 50 mH and resistance 10 Omega is connected ...

    Text Solution

    |

  15. An LR circuit having L = 4.0 H, R = 1.0 Omega and epsilon = 6.0 V is s...

    Text Solution

    |

  16. An LR combination is connected to an idal battery. If l = 10 mH, R = ...

    Text Solution

    |

  17. An inductor-resistance -battery circuit is switched on at t = 0. If th...

    Text Solution

    |

  18. A coil of inductance 1.0 H and resistance 100 Omega is connected to a...

    Text Solution

    |

  19. An inductance L and a resistance R are connected in series with a batt...

    Text Solution

    |

  20. Two conducting circular loops of radii R1 and R2 are placed in the sa...

    Text Solution

    |