Home
Class 12
PHYSICS
A square- shaped copper coil has edges o...

A square- shaped copper coil has edges of length 50cm and contains 50 turns. It is placed perpendicular to 1.0 T magnetic field. It is removed form the magnetic field in 0.25 s and restored in its joriginal place in the next 0.25 s. Find the magnitude of the average emf induced in the loop during (a) its removal, (b) its restoration and (c) its motion.

Text Solution

Verified by Experts

(a) during removal,
`phi_1=BA`
`=1xx50xx0.5xx0.5`
`25xx0.5=12.5 T-m^2`
` phi_2=0, t=0.25s`
`e=(-d phi)/(dt)=(phi_1-phi-2)/(dt)`
`=12.5/0.25=(125xx10^(-1))/(25xx10^(-2))=50 V.`
`(b) During its restoration `
`phi_1=0,`
`phi_2=12.5 Tesla-m^2`
`t=0.25s`
`e=(12.5-0)/(0.25)=50V.`
`(c ) During the motion
`phi_1=0,`
`phi_2=0`
`e=(d phi)/(dt)=0`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    HC VERMA|Exercise EXERCISE|9 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    HC VERMA|Exercise Objective 2|10 Videos
  • ELECTRIC FIELD AND POTENTIAL

    HC VERMA|Exercise Exercises|75 Videos
  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    HC VERMA|Exercise Exercises|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A metallic ring of area 25 cm^(2) is placed perpendicular to a magnetic field of 0.2 T .Its is removed from the field in 0.2 s .Find the average emf produced in the ring during this time.

A 50 turn coil with an average diameter of 0.04 m is placed perpendicular to a magnetic field of 5000 T. If the magnetic field is changed to 2000 T in 5 s, find the magnitude of the induced emf.

A conducintg circular loop having a redius of 5.0cm, is placed perpendicular to a magnetic field of 0.50 T. It is removed from the field in 0.50 s. Find the average emf produced In the loop during this time.

A 70 turn coil with average diameter of 0.02 m is placed perpendicular to magnetic field of 9000 T. If the magnetic field is changed to 6000 T is 3s, what is the magnitude of induced emf ?

Suppose the resistance of the coil in the previous problem is 25Omega . Assume that the coil moves with uniform velocity during its removal and restoration. Find the thermal energy developed in the coil during (a) its removal, (b) its restoration and (c) its motion.

A rectangular coil of 100 turns and size 0.1mxx0.05m is placed perpendicular to a magnetic field of 0.1 T. If the field drops to 0.05 T in 0.05 s, the magnitude of the emf induced in the coil is

A coil with an average diameter of 0.02 m is placed perpendicular to a magnetic field of 6000 T. If the induced e.m.f. is 11 V when magnetic field is changed to 1000 T in 4 s, what is the number of turns in the coil ?

A circular wire loop of radius r lies in a uniform magnetic field B, with its plane perpendicular to magnetic field. If the loop is deformed to a square shape in the same plane in time t, the emf induced in the loop is

A rectangular coil of 25 turns, area of 25cm^(2) and resistance of 4 ohm//turn is placed perpendicular to a varying magnetic field, which changes at the rate of 500 T//s . The induced current in the coil is

A magnetic field of flux density 10 T acts normal to a cail of 50 turns having 100 cm ^(2) area. Find the emf induced, if the coil is removed from the magnetic field in 0.1 s.

HC VERMA-ELECTROMAGNETIC INDUCTION-Exercises
  1. A conducing circular loop having a radius of 5.0cm, is placed perpen...

    Text Solution

    |

  2. A coducting circular loop of area 1mm^2 is placed coplanarly with a lo...

    Text Solution

    |

  3. A square- shaped copper coil has edges of length 50cm and contains 50 ...

    Text Solution

    |

  4. Suppose the resistance of the coil in the previous problem is 25Omega....

    Text Solution

    |

  5. A conducting loop of area 5.0 cm^2 is placed in a magnetic field which...

    Text Solution

    |

  6. Shows a conducting square loop placed parallel to the pole faces of a ...

    Text Solution

    |

  7. A conducting square loop having edges of length2.0 cm is rotated throu...

    Text Solution

    |

  8. A conducting loop of face area A and resistance R is plaed perpendicul...

    Text Solution

    |

  9. A long solenoid of radius 2 cm has 100 turns/cm and carries a current ...

    Text Solution

    |

  10. The north pole of a magnet is brought down along the axis of a horizon...

    Text Solution

    |

  11. Shown a square loop of side 5 cm beign moved towards right at a consta...

    Text Solution

    |

  12. Find the total heat produced in the loop of the previous problem durin...

    Text Solution

    |

  13. A uniform magnetic field B exists in a cylindrical region of radius 10...

    Text Solution

    |

  14. The magnetic field in the cylindrical region shown in increases at a ...

    Text Solution

    |

  15. A circular coil of radius 2.00 cm has 50 turns. A uniform magnetic fie...

    Text Solution

    |

  16. A closed coil having 100 turns is rotated in a uniform magnetic field ...

    Text Solution

    |

  17. A coil of radius 10 cm and resistance 40 Omega has 1000 turns. It is ...

    Text Solution

    |

  18. shows a circular wheel of radius 10.0 cm whose upper half, shown dark...

    Text Solution

    |

  19. A 20 cm long conducting rod is set into pure translation with a unifor...

    Text Solution

    |

  20. A metallic metre sitck moves with a velocity of 2 ms ^(-1) in a direc...

    Text Solution

    |