Home
Class 12
PHYSICS
Suppose the resistance of the coil in th...

Suppose the resistance of the coil in the previous problem is `25Omega`. Assume that the coil moves with uniform velocity during its removal and restoration. Find the thermal energy developed in the coil during (a) its removal, (b) its restoration and (c) its motion.

Text Solution

Verified by Experts

Here `R=25 W`
`(a) a=50V , T=0.25s`
`i=e/R=2A`
`H=I^2 RtT`
`=4xx25xx0.25=25J`
`(b) e=50v, T=0.25s`
`i=(e/R)=2A`
`H=i^2 RT=25 J`
`(c ) Since energy is a scalar quantity `
`:, Net thermal energy developed `
`=25J+25J=50J.`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    HC VERMA|Exercise EXERCISE|9 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    HC VERMA|Exercise Objective 2|10 Videos
  • ELECTRIC FIELD AND POTENTIAL

    HC VERMA|Exercise Exercises|75 Videos
  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    HC VERMA|Exercise Exercises|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A square- shaped copper coil has edges of length 50cm and contains 50 turns. It is placed perpendicular to 1.0 T magnetic field. It is removed form the magnetic field in 0.25 s and restored in its joriginal place in the next 0.25 s. Find the magnitude of the average emf induced in the loop during (a) its removal, (b) its restoration and (c) its motion.

A particle moves with constant angular velocity in a circle. During the motion its

The resistance of a coil for direct current is 10 ohm. When a.c. is sent through the same coil, its resistance would be

A coil of area A lies in a uniform magnetic field B with its plane perpednicular to the field. In this position the normal to the coil makes an angle 0^(@) with a field. The coil rotates at a uniform rate about its diameter to complete one rotation in time T . Find the average induced e.m.f. in the coil during the interval when coil rotates from: (a) 0^(@) to 90^(@) (b) 90^(@) to I80^(@) (c) I80^(@) to 270^(@) (d) 270^(@) to 360^(@)

The resistance of a coil for direct current is 10 Omega . An alternating current is sent through it. Will its resistance remain the same ?

The impedance of a choke coilis 14Omega ad its reactance is 13Omega What is the resistance of the choke coil?

A planar coil having 12 turns carries 15 A current. The coil is oriented with respect to the uniform magnetic field B= 0.2hati T such that its directed area is A=0.04 hatim^(2). the potential energy of the coil in the given orientation is

HC VERMA-ELECTROMAGNETIC INDUCTION-Exercises
  1. A coducting circular loop of area 1mm^2 is placed coplanarly with a lo...

    Text Solution

    |

  2. A square- shaped copper coil has edges of length 50cm and contains 50 ...

    Text Solution

    |

  3. Suppose the resistance of the coil in the previous problem is 25Omega....

    Text Solution

    |

  4. A conducting loop of area 5.0 cm^2 is placed in a magnetic field which...

    Text Solution

    |

  5. Shows a conducting square loop placed parallel to the pole faces of a ...

    Text Solution

    |

  6. A conducting square loop having edges of length2.0 cm is rotated throu...

    Text Solution

    |

  7. A conducting loop of face area A and resistance R is plaed perpendicul...

    Text Solution

    |

  8. A long solenoid of radius 2 cm has 100 turns/cm and carries a current ...

    Text Solution

    |

  9. The north pole of a magnet is brought down along the axis of a horizon...

    Text Solution

    |

  10. Shown a square loop of side 5 cm beign moved towards right at a consta...

    Text Solution

    |

  11. Find the total heat produced in the loop of the previous problem durin...

    Text Solution

    |

  12. A uniform magnetic field B exists in a cylindrical region of radius 10...

    Text Solution

    |

  13. The magnetic field in the cylindrical region shown in increases at a ...

    Text Solution

    |

  14. A circular coil of radius 2.00 cm has 50 turns. A uniform magnetic fie...

    Text Solution

    |

  15. A closed coil having 100 turns is rotated in a uniform magnetic field ...

    Text Solution

    |

  16. A coil of radius 10 cm and resistance 40 Omega has 1000 turns. It is ...

    Text Solution

    |

  17. shows a circular wheel of radius 10.0 cm whose upper half, shown dark...

    Text Solution

    |

  18. A 20 cm long conducting rod is set into pure translation with a unifor...

    Text Solution

    |

  19. A metallic metre sitck moves with a velocity of 2 ms ^(-1) in a direc...

    Text Solution

    |

  20. A 10 m wide spacecraft moves through the interstellar space at a speed...

    Text Solution

    |