Home
Class 12
PHYSICS
A circular coil of one turn of radiius ...

A circular coil of one turn of radiius 5.0 cm is rotated about a diameter with a constatn angular speed of 80 revolutions per minute. A uniform magnetic field B =0.010 T exists in a directon perpendicular to the axis of rotation. Find (a) the maximum emf induced, (b) the average emf induced in the coil over a long period and (c ) the average of the squares of emf induced over a long period.

Text Solution

Verified by Experts

Since emf=(d phi)/(dt)=(dB.A cos theta)/(dt)`
`=-BA omega. Sin theta`
`(dq//dt= the rate of change its direction every time, So for the average emf=0.`
`=BA omega`
`=0.010xx25xx10^(-4)xx80xx(2 pixxpi)/(6))`
`=0.66xx10^(-3)=6.66xx10^(-4) volt.`
`(b) Since the induced emf changes its direction every time.so for the average emf.=0`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    HC VERMA|Exercise Exercises|89 Videos
  • ELECTRIC FIELD AND POTENTIAL

    HC VERMA|Exercise Exercises|75 Videos
  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    HC VERMA|Exercise Exercises|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A circular coil of one turn of radius 5.0cm is rotated about a diameter with a constant angular speed of 80 revolutions per minute. A uniform magnetic field B=0.0IT exists in a direction perpendicular to the axis of rotation, the maximum emf induced, the average emf induced in the coil over a long period and the average of the squares of emf induced over a long period is

A square loop of edge a having N turns is rotated with a uniform angular velocity omega about one of its diagonals which is kept fixed in a horizontal position. A uniform magnetic field B exists in the vertical direction. Find (a) the emf induced ion the coil as a function of time t (b) the maximum emf induced (c) the average emf induced in the loop over a long period (d) the average of the squares of emf induced over a long period (e) if resistance of loop is R , amount of change flow in time t=0 to t=2T (f) heat produced in time t =0 to =4T

A coil of 50 turns, each of area 0.12 m^(2) is rotated at a constant speed of 600 revolutioins per minute in a uniform magnetic field of induction 0.02 T about an axis in the plane of the coil and perpendicular to the direction of the field. The maximum emf induced in a coil is

A circular coil of 30 turns and area 250 cm^(2) is rotating about its vertical diameter with an angular velocity of 50 "rad" // s , when placed in a uniform magnetic field of strength 0.02 T, acting horizontally to its plane. Calculate the maximum voltage induced in the coil.

A circular disc of radius 20 cm is rotating with a constant angular speed of 2.0 rad//s in a uniform magnetic field of 0.2 T. Find the e.m.f. induced between the centre and rim of the disc. Given magnetic field is along the axis of rotation of disc.

A circular coil of area 300 cm ^(2) and 25 turns rotates about its vertical diameter with an angular speed of 40 s ^(-1) in a uniform horizontal magnetic field of magnitude 0.05 T . Obtain the maximum voltage induced in the coil .

An emf induced in a coil rotating in a uniform magnetic field is given by

A square loop of edge b having M turns is rotated with a uniform angular velocity omega about one of its diagonals which is kept fixed in a horizontal position. A uniform magnetic field B_(0) exists in the vertical direction. Find (i) the emf induced in the coil as a function of time t. (ii) the maximum emf induced. (iii) the average emf induced in the loop over a long period. (iv) if resistance of loop is R, amount of charge flown in time t = 0 to t = 2T. (v) heat produced in time t = 0 to t = 2T.