Home
Class 12
PHYSICS
A 20 cm long conducting rod is set into ...

A 20 cm long conducting rod is set into pure translation with a uniform velocity of `10cm s ^(-1) perpendicuarl to its length. A uniform magnetic field jof magnitude 0.10 T exissts in a direction perpendicuarl to the plane of motion.

Text Solution

Verified by Experts

Here`l=20cm, =0.2 m, `
`v=10 cm/s=0.1m//s`
`B=0.10T.`
`(a) F=qvB`
`=1.6xx10^(-19)xx1xx10^(-1)1xx10^(-1)`
`=1.6xx10^(-21)N`
`(b)qE=qvB`
` implies E=1xx10^(-1)xx1xx10^(-2)V//m.`
`This is vreated due to the induced emf.`
`(c ) Motional emf=Bvl`
`=0.1xx0.1xx0.2`
`=2xx10^(-3)V`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    HC VERMA|Exercise EXERCISE|9 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    HC VERMA|Exercise Objective 2|10 Videos
  • ELECTRIC FIELD AND POTENTIAL

    HC VERMA|Exercise Exercises|75 Videos
  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    HC VERMA|Exercise Exercises|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A conducting rod PQ of length l = 2m is moving at a speed of 2m s^(-1) making an angle of 30^(@) with its length. A uniform magnetic field B = 2T exists in a direction perpendicular to the plane of motin. Then

A conducitng rod AB of length l = 1 m moving at a velcity v = 4 m//s making an angle 30^(@) with its length. A uniform magnetic field B = 2T exists in a direction perpendicular to the plane of motion. Then :

A conducting rod of unit length moves with a velocity of 5m/s in a direction perpendicular to its length and perpendicular to a uniform magnetic field of magnitude 0.4T . Find the emf induced between the ends of the stick.

A proton is projected with a velocity of 3X10^6 m s ^(-1) perpendicular to a uniform magnetic field of 0.6 T. find the acceleration of the proton.

A metallic metre sitck moves with a velocity of 2 ms ^(-1) in a direction perpendicular to its length and perpendicular to a uniform magnetic field of magnitude 0.2 T. Find the emf indcued between the ends of the stick.

A metal rod of length 2 m is rotating with an angualr velocity of 100 "rads"^(-1) in plane perpendicular to a uniform magnetic field of 0.3 T. The potential difference between the ends of the rod is

A metal rod of length 2 m is rotating with an angular velocity of 100 rad//sec in a plane perpendicular to a uniform magnetic field of 0.3 T . The potential difference between the ends of the rod is

An elasticized conducting band is around a spherical ballon . Its plane through the center of the balloon. A uniform nmagnetic field of magnitude 0.04T is directed perpendicular to the plane of the band. Air is let out of the balloon at 100 cm^(3) s^(-1) at an instant when the radius of the balloon is 10 cm . The induced emf in the band is

A metal rod of length 15xx10^(-2)m rotates about an axis passing through one end with a uniform angular velocity of 60 rad s^(-1) . A uniform magnetic field of 0.1 Tesla exisits in the direction of the axis of rotationn. Calculate the EMF induced between the ends of the rod.

Two rings of radii 5m and 10m move in opposite directions with velocity 20 m/s and 10 m/s respectively, on a conducting curface S. There is a uniform magnetic field of magnitude 0.1T perpendicular to the plane of the rings. Find the potential difference between the highest points of the two rings.

HC VERMA-ELECTROMAGNETIC INDUCTION-Exercises
  1. A coil of radius 10 cm and resistance 40 Omega has 1000 turns. It is ...

    Text Solution

    |

  2. shows a circular wheel of radius 10.0 cm whose upper half, shown dark...

    Text Solution

    |

  3. A 20 cm long conducting rod is set into pure translation with a unifor...

    Text Solution

    |

  4. A metallic metre sitck moves with a velocity of 2 ms ^(-1) in a direc...

    Text Solution

    |

  5. A 10 m wide spacecraft moves through the interstellar space at a speed...

    Text Solution

    |

  6. The two rails of a railway track, insulated form each other and from ...

    Text Solution

    |

  7. A right angled triangle abc, made from a metallic wire, moves at a uni...

    Text Solution

    |

  8. A copper wire bent in the shape of a semicircle of radius r translates...

    Text Solution

    |

  9. A wire of length 10cm translates in a direction making an angle of 60^...

    Text Solution

    |

  10. A circular copper ring of radius r translates in its plane with a cons...

    Text Solution

    |

  11. Shows a wire sliding on two parallel, conducting rails placed at a se...

    Text Solution

    |

  12. shows a long U shaped wire of width l placed in a perpendicular magne...

    Text Solution

    |

  13. Consider the situation of the previous problem. (a) Calculate the forc...

    Text Solution

    |

  14. Consider the situation shown in . The wire PQ has mass m, resistance r...

    Text Solution

    |

  15. A rectangular frame of wire abcd has dimensions 32cm X 8.0 cm and a to...

    Text Solution

    |

  16. Shows a metallic wire of resistance 0.20 Omega sliding on a horizontal...

    Text Solution

    |

  17. A wire ab of length l, mass m and resistance R slide on a smooth, thic...

    Text Solution

    |

  18. Consider the situation shown in . The wires P1Q1 and P2 Q2 are made ...

    Text Solution

    |

  19. Suppose the 19 Omega resistor of the previous problem is disconnected....

    Text Solution

    |

  20. Consider the situation shown in . The wire PQ has a negligible resist...

    Text Solution

    |