Home
Class 12
PHYSICS
A 10 m wide spacecraft moves through the...

A 10 m wide spacecraft moves through the interstellar space at a speed `3xx10^7 ms^(-1)`. A magnetic field `B= 3 xx 10^(-10) T` exists in the space in a direction perpendicular to the plane of motion. Treating the spacecraft as a conductor, calculate the emf induced across its width.

Text Solution

Verified by Experts

Here `1= 10m, v=3xx10^7m//s`
`B=3xx10^(-10)T.`
`Motional emf=Bvl`
`=3xx10^(-10)xx3xx10^7xx10`
`=9xx10^-2=0.09V.`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    HC VERMA|Exercise EXERCISE|9 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    HC VERMA|Exercise Objective 2|10 Videos
  • ELECTRIC FIELD AND POTENTIAL

    HC VERMA|Exercise Exercises|75 Videos
  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    HC VERMA|Exercise Exercises|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The radius of the path of an electron moving at a speed of 3xx10^(7) ms^(-1) perpendiuclar to a magnetic field 5xx10^(-4) T is nearly

A uniform magnetic field of 0.20 xx 10^(-3) T exists in the space. Find the the change in the magnetic scalar potential as one moves through 50cm along the field.

An electron beam moving with a speed of 2.5xx10^(7) ms^(-1) enters into the magnetic field 4xx10^(-3) Wb//m^(2) directed perpendicular to its direction of motion. Find the intensity of the electron moves undeflected .

A straight conductor of length 1.5m moves in a uniform magnetic field of induction 5xx10^(-3)T with a velocity of 5m//s in a direction perpendicular to its length and also perpendicular to the field. The e.m.f. induced between the ends of the conductor is

A straight conductor 0.1 m long moves in a uniform magnetic field 0.1 T. The velocity of the conductor is 15ms^(-1) and is directed perpendicular to the field. The emf induced between the two ends of the conductor is

A bar magnet having a magnetic moment of 1.0 xx 10^4 J T^(-1) is free to rotate in a horizontal plane. A horizontal magnetic field B = 4 xx 10^(-5) T exists in the space. Find the work done in rotating the magnet slowly from a direction parallel to the field to a direction 60^@ from the field.

An electron is moving in a cyclotron at a speed of 3.2 xx 10^(7) m s^(-1) in a magnetic field of 5 xx 10^(-4) T perpendicular to it. What is the frequency of this electron? (q=1.6xx10^(-19)C, m_(c)=9.1xx10^(-31)kg)

An electron is moving northwards with a velocity 3*0xx10^7ms^-1 in a uniform magnetic field of 10T directed eastwards. Find the magnitude and direction of the magnetic force on the electron. (e=1*6xx10^(-19)C)

HC VERMA-ELECTROMAGNETIC INDUCTION-Exercises
  1. A 20 cm long conducting rod is set into pure translation with a unifor...

    Text Solution

    |

  2. A metallic metre sitck moves with a velocity of 2 ms ^(-1) in a direc...

    Text Solution

    |

  3. A 10 m wide spacecraft moves through the interstellar space at a speed...

    Text Solution

    |

  4. The two rails of a railway track, insulated form each other and from ...

    Text Solution

    |

  5. A right angled triangle abc, made from a metallic wire, moves at a uni...

    Text Solution

    |

  6. A copper wire bent in the shape of a semicircle of radius r translates...

    Text Solution

    |

  7. A wire of length 10cm translates in a direction making an angle of 60^...

    Text Solution

    |

  8. A circular copper ring of radius r translates in its plane with a cons...

    Text Solution

    |

  9. Shows a wire sliding on two parallel, conducting rails placed at a se...

    Text Solution

    |

  10. shows a long U shaped wire of width l placed in a perpendicular magne...

    Text Solution

    |

  11. Consider the situation of the previous problem. (a) Calculate the forc...

    Text Solution

    |

  12. Consider the situation shown in . The wire PQ has mass m, resistance r...

    Text Solution

    |

  13. A rectangular frame of wire abcd has dimensions 32cm X 8.0 cm and a to...

    Text Solution

    |

  14. Shows a metallic wire of resistance 0.20 Omega sliding on a horizontal...

    Text Solution

    |

  15. A wire ab of length l, mass m and resistance R slide on a smooth, thic...

    Text Solution

    |

  16. Consider the situation shown in . The wires P1Q1 and P2 Q2 are made ...

    Text Solution

    |

  17. Suppose the 19 Omega resistor of the previous problem is disconnected....

    Text Solution

    |

  18. Consider the situation shown in . The wire PQ has a negligible resist...

    Text Solution

    |

  19. The current generator I g, shown in . Sends a constant current I throu...

    Text Solution

    |

  20. The current generator ig, shown in , sends a constant current I throu...

    Text Solution

    |