Home
Class 12
PHYSICS
A solenoid having inductance 4.0 H and r...

A solenoid having inductance 4.0 H and resistance 10 Omega is connected to a 4.0 V battery at t = 0. Find (a) the time constant, (b) the time elapsed before the current reached 0.63 of its steady state value, (c ) the power delivered by the battery at this instant and (d) the power dissipated in Joule heating at this instant.

Text Solution

Verified by Experts

`L=4.0H, R=10 (Omega), E=4V`
`(a) Time constant ,
`(tau)=(L/R)=(4/10)0.4s`
`(b) i=0.63 (I_0)`
`Now 0.63 (I_0)= (I_0)(1-e^(-t//(tau))`
`impliese^(-t//(tau))=1.063=0.37`
`In(e^(-t//(tau))=In0.037`
`implies -(t/(tau))=-0.9942`
`impliest=0.642xx0.04`
`(c ) i=i_0(1-e^(-t//(tau))`
`=(4/10)(1-e^(-0.4//0.04)`
`=0.4xx0.6321`
`=0.2526A`
power delivered
`P=V_(i)=4xx0.2528`
`=1.01=1W`
(d) Power dissipated in Joule heating
`=1^2R=(0.2258)^2xx10`
`0.639=0.64W`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    HC VERMA|Exercise EXERCISE|9 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    HC VERMA|Exercise Objective 2|10 Videos
  • ELECTRIC FIELD AND POTENTIAL

    HC VERMA|Exercise Exercises|75 Videos
  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    HC VERMA|Exercise Exercises|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An inductance of 2 H and resistance of 10 Omega are connected to a battery of 5 V. the time constant of the circuits is:

A solenoid of inductance 50 mH and resistance 10 Omega is connected to a battery of 6V. Find the time elapsed before the current acquires half of its steady - stae value.

A coil of inductance 8.4 mH and resistance 6 (Omega) is connected to a 12 V battery. The current in the coil is 1.0 A at approximately the time

A coil of inductance 8.4 mH and resistance 6 Omega is connected to a 12 V battery. The current in the coil is 1.0 A at approximately the time.

A coil o finductanc e 8.4mH and resistance 6Omega is connected to a 12V battery. The current in the coil is 1.0A in the time (approx .)

A coil having inductance 2.0 H and resistance 20 Omega is connected to a battery of emf 4.0 V. Find (a) the current a the instant 0.20 s after the connection Is made and (b) the magnetic energy at this instant.

A solenoid has an inductance of 50 mH and a resistance of 0.025 Omega . If it is connected to a battery, how long will it take for the current to reach one half of its final equilibrium value?

HC VERMA-ELECTROMAGNETIC INDUCTION-Exercises
  1. An LR circuit has L = 1.0 H R =20 Omega. It is connected across an e...

    Text Solution

    |

  2. What are the values of the self induced emf in the circuit of the pr...

    Text Solution

    |

  3. An inductor-coil of inductance 20 mH having resistance 10 Omega is jo...

    Text Solution

    |

  4. An inductor coil of resistance 10 Omega and inductance 120 mH is conn...

    Text Solution

    |

  5. An inductor coil of inductance 17 mH is constructed from a copper wire...

    Text Solution

    |

  6. A coil having an inductance L and a resistance R is connected to a bat...

    Text Solution

    |

  7. A solenoid having inductance 4.0 H and resistance 10 Omega is connecte...

    Text Solution

    |

  8. The magnetic field at a point inside a 2.0 mH inductor coil becomes 0...

    Text Solution

    |

  9. An LR circuit with emf epsilon is connected at t = 0. (a) find the cha...

    Text Solution

    |

  10. an inductor of inductance 2.00 H is joined in series with a resistor o...

    Text Solution

    |

  11. Two coil A and B have inductances 1.0 H and 2.0 H respectively. The...

    Text Solution

    |

  12. The current in a discharging LR circuit without the battery drops from...

    Text Solution

    |

  13. A constant current exists in an inductor coil connected to a battery. ...

    Text Solution

    |

  14. Consider the circuit shown in .(a) find the current through the batter...

    Text Solution

    |

  15. A current of 1.0 A is established in a tightly wound solenoid radius...

    Text Solution

    |

  16. Consider a small cube of volume 1 mm ^3 at the centre of a circular l...

    Text Solution

    |

  17. A long wire carries a current of 4.00 A. Find the energy stored in the...

    Text Solution

    |

  18. The mutual inductance between two coils is 2.5 H. If the current in on...

    Text Solution

    |

  19. A solenoid of length 20cm, area of cross- section 4.0 cm^2 and having ...

    Text Solution

    |

  20. The current in a long solenoid of radius R and having n turns per unit...

    Text Solution

    |