Home
Class 12
PHYSICS
A capacitor of capacitance 12.0 muF is j...

A capacitor of capacitance `12.0 muF` is joined to an `AC` source of frequency `200 Hz`. The rms current in the circuit is `2.00 A`. (a) Find the rms voltage across the capacitor. (b) Find the average energy stored in the electric field between the plates of the capacitor.

Text Solution

Verified by Experts

The impedance of the capacitor `= 1/(omegaC)`
`= 1/((2pi xx 200 s^(-1)) (12 muF)) = 66.3 Omega`.
The rms voltage across the capacitor
`= i_(rms) Z = 2.0 A xx 66.3 Omega = 133 V`.
(b) The energy stored in the electric field `= 1/2 CV^2`.
Hence the average energy stored `= 1/2 C vec V^2`.
But `vec V^2 = (V_(rms)^2`.
Thus, the average energy stored
`= 1/2 xx (12 muF) xx (133 V)^2 = 0.106 J`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Short Answer|13 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Objective 1|11 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|19 Videos
  • BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM

    HC VERMA|Exercise Exercises|46 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A capacitor of capacitance 12.0 muF is joined to an AC source of frequency 200 Hz.The rms current in the circuit is 2.00 A. Find the rms voltage (in volt) across the capacitor.

A 6 mu F capacitor is connected to an AC source of frequency 100 Hz . Calculate the rms value of voltage if current in the circuit is 1.2 A. Also calculate the average energy stored in the capacitor.

A resistor, a capacitor of 100 muF capacitance and an inductor are in series with on AC source of frequency 50Hz. If the current in the circuit is in phase with the applied voltage. The inductance of the inductor is

A paralle plate capacitor of capacitance 0.2 muF is connected across an a.c. source of angular frequency 500 rad s^-1 . The value of conduction current is 2mA. What is the rms value of the voltage from the source? What is the displacement current across the capacitor plates?

A resistor 10Ω, a capacitor of 100 muF capacitance and an inductor are in series with on AC source of frequency 50Hz. If the current in the circuit is in phase with the applied voltage. The inductance of the inductor is

A capacitor of capacitance 10 muF is connected to a 220 V , 30 Hz alternating current source . Calculate the peak value of voltage across the capacitor . Also calculate the rms value of current in the circuit .

A parallel plate capacitor C=0.2muF is connected across an a.c. source of angular frequncy 400rads^-1 . The value of conduction current is 2mA. Find the rms value of the voltage from the source and the displacement current in the region between the two plates.

A 30 mu F capacitor is connected to a 150 V, 60 Hz ac supply. The rms value of current in the circuit is

A resistor of resistance 400 ohm and a capacitor of reactance 200 ohm are connected in series ot a 200 V, 50 Hz source. If the current in the circuit is 0.49 A, find the voltage across the resistor and capacitor. What is the value of inductance required so that ane current are in phase ?