Home
Class 12
PHYSICS
The dielectric strength of air is 3.0 xx...

The dielectric strength of air is `3.0 xx 10^6 V/m`. A parallel-plate air-capacitor has area `20 cm^2` and plate separation `0.10 mm`.Find the maximum rms voltage of an AC source which can be safely connected to this capacitor.

Text Solution

Verified by Experts

Given ``E=3 xx 10^5 V//m`,
`A=20 cm^2`, `d=0.1 mm`
Potential difference across the capacitor
`=Ed`
`= 3 xx 10^(-5) xx 0.1 xx 10 ^(-3)`
`=3 xx 10 ^2 = 300 V`
Maximum rms voltage
`=V/sqrt2= 300/sqrt2= 212 V`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Objective 2|7 Videos
  • BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM

    HC VERMA|Exercise Exercises|46 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The dielectric strength of air is 3.0 xx 10^(8)V//m . A parallel plate air capacitor has area 20 cm^(2) and plate separation sqrt2mm . Find the maximum rms voltage of an AC source which can be safely connected to this capacitor.

A parallel-plate capacitor with plate are 20cm^(2) and plate separation 1.0mm is connected to a battery .The resistance of the circuit is 10k(Omega) .Find the time constant of the circuit.

A parallel plate capacitor of plate area (1xx3) m^(2) and plate separation 5.0 mm is charged to 10 kV in air. Find charge density and field displacement.

The plates of a parallel plate capacitor have an area of 100cm^(2) each and area separated by 2.5 mm. the capacitor is charged to 200V. Calculate the energy stored in the capacitor.

A parallel plate air capacitor has plates of area 0.5 m^(2) and plate separation of 2 cm. if epsi_(0)=8.8xx10^(-12)C^(2)//N-m^(2) then the capacitance of the capacitor is

Calculate capacitance of a parallel plate capacitor with area of each plate 1 cm^(2) and separation 1 mm.

A parallel-plate capacitor having plate are 100 cm ^2 and separation 1.0 mm holds a charge of 0.12 muC when connected to a 120 V battery. Find the dielectric constant of the material filling the gap.

A parallel plate capacitor is constructed with plates of area 0.0280 m^(2) and separation 0.550 mm . Find the magnitude of the charge on each plate of this capacitor when the potential between the plates is 20.1 V

A parallel plate capacitor has capacitance of 1.0 F . If the plates are 1.0 mm apart, what is the area of the plates?

HC VERMA-ALTERNATING CURRENT-Exercises
  1. Find the time required for a 50 Hz alternating current to change its v...

    Text Solution

    |

  2. The household suply of electricity is at 220 V (rms value) and 50 Hz. ...

    Text Solution

    |

  3. A bulb rated 60 W at 220 V is connected across a household supply of a...

    Text Solution

    |

  4. An electric bulb is designed to operate at 12 volts DC. If this bulb i...

    Text Solution

    |

  5. The peak power consumed by a resistive coil when connected to an AC so...

    Text Solution

    |

  6. The dielectric strength of air is 3.0 xx 10^6 V/m. A parallel-plate ai...

    Text Solution

    |

  7. The current in a discharging LR circuit is given by I = i0 e^(-t/tau) ...

    Text Solution

    |

  8. A capacitor of capacitance 10 muF is connected to an oscillator giving...

    Text Solution

    |

  9. A coil of inductance 5.0 mH and negligible resistance is connected to ...

    Text Solution

    |

  10. A coil has a resistance of 10 Omega and an inductance of 0.4 henry. It...

    Text Solution

    |

  11. A resistor of resistance 100 Omega is connected to an AC source epsilo...

    Text Solution

    |

  12. In a series RC circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 25 muF, e...

    Text Solution

    |

  13. An electric bulb is designed to consume 55 W when operated at 110 volt...

    Text Solution

    |

  14. In a series LCR circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 20 muF, ...

    Text Solution

    |

  15. Consider the situation of the previous problem. Find the average elect...

    Text Solution

    |

  16. An inductance of 2.0 H, a capacitance of 18 muF and a resistance of 10...

    Text Solution

    |

  17. A coil a capacitor and an AC source of rms voltage 24 V are connected ...

    Text Solution

    |

  18. Figure shows a typical circuit for low-pass filter. An AC input Vi = 1...

    Text Solution

    |

  19. A transformer has 50 turns in the primary and 100 in the secondary. If...

    Text Solution

    |