Home
Class 12
PHYSICS
A coil of inductance 5.0 mH and negligib...

A coil of inductance `5.0 mH` and negligible resistance is connected to the oscillator of the previous problem. Find the peak currents in the circuit for `omega = 100 s^(-1), 500 s^(-1), 1000 s^(-1)`.

Text Solution

Verified by Experts

Given inductance `=5.0 mH = 0.005 H`.
(a) `omega=100s^-1`
`X_L = omega L xx 100 xx 5/1000``
`=0.5 Omega`
`i= (in_0)/(X_L) = 10/0.5`
`=100/5 = 20 A`
(b) `omega = 500 s^-1`
`X_L =500 xx 5/1000`
`=2.5 Omega`
`i=10/2.5 = 4A`
(c) `omega=1000 s^-1`
`X_L = 1000 xx 5/1000 = 5 Omega`
`i=10/5 = 2A`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Objective 2|7 Videos
  • BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM

    HC VERMA|Exercise Exercises|46 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A coil of inductance 5.0 mH and negligible resistance is connected to an alternating voltage V=10 sin (100t) . The peak current in the circuit will be:

A capacitor of capacitance 10 muF is connected to an oscillator giving an output voltage epsilon = (10 V) sin omegat . Find the peak currents in the circuit for omega = 10 s^(-1), 100 s^(-1), 500 s^(-1), 1000 s^(-1) .

A coil of inductance 5.0 mH and negligible resistance is connected to an oscillator giving an output voltage E=(10V) sin omegat .Which of the following is correct

A coil of 10 H inductance and 5 Omega resistance is connected to 5 volt battery in series . The current in ampere in circuit 2 seconds after switched is on :-

A coil o finductanc e 8.4mH and resistance 6Omega is connected to a 12V battery. The current in the coil is 1.0A in the time (approx .)

HC VERMA-ALTERNATING CURRENT-Exercises
  1. Find the time required for a 50 Hz alternating current to change its v...

    Text Solution

    |

  2. The household suply of electricity is at 220 V (rms value) and 50 Hz. ...

    Text Solution

    |

  3. A bulb rated 60 W at 220 V is connected across a household supply of a...

    Text Solution

    |

  4. An electric bulb is designed to operate at 12 volts DC. If this bulb i...

    Text Solution

    |

  5. The peak power consumed by a resistive coil when connected to an AC so...

    Text Solution

    |

  6. The dielectric strength of air is 3.0 xx 10^6 V/m. A parallel-plate ai...

    Text Solution

    |

  7. The current in a discharging LR circuit is given by I = i0 e^(-t/tau) ...

    Text Solution

    |

  8. A capacitor of capacitance 10 muF is connected to an oscillator giving...

    Text Solution

    |

  9. A coil of inductance 5.0 mH and negligible resistance is connected to ...

    Text Solution

    |

  10. A coil has a resistance of 10 Omega and an inductance of 0.4 henry. It...

    Text Solution

    |

  11. A resistor of resistance 100 Omega is connected to an AC source epsilo...

    Text Solution

    |

  12. In a series RC circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 25 muF, e...

    Text Solution

    |

  13. An electric bulb is designed to consume 55 W when operated at 110 volt...

    Text Solution

    |

  14. In a series LCR circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 20 muF, ...

    Text Solution

    |

  15. Consider the situation of the previous problem. Find the average elect...

    Text Solution

    |

  16. An inductance of 2.0 H, a capacitance of 18 muF and a resistance of 10...

    Text Solution

    |

  17. A coil a capacitor and an AC source of rms voltage 24 V are connected ...

    Text Solution

    |

  18. Figure shows a typical circuit for low-pass filter. An AC input Vi = 1...

    Text Solution

    |

  19. A transformer has 50 turns in the primary and 100 in the secondary. If...

    Text Solution

    |