Home
Class 12
PHYSICS
A resistor of resistance 100 Omega is co...

A resistor of resistance `100 Omega` is connected to an AC source `epsilon = (12 V) sin (250 pi s^(-1))t`. Find the energy dissipated as heat during `t = 0` to `t = 1.0 ms`.

Text Solution

Verified by Experts

Given `H=V^2/RT`,
`E_0 = 12 V`,
`omega = 250 pi`,
`R= 100 Omega`
`H=int_(0)^RdH`
`=int(E_(0)^2 sin^2 omegat)/(R)dt`
`=144/100intsin^2omegat dt`
`=1.44 int((1-cos2omegat)/(2))dt`
`=1.44/2[int_(0)^(10^-3)dt + int_(0)^(10^-3)cos2 omegatdt]`
`=0.72[10^(-3) - {(sin^2 omegat)/(2omega)}_0^(10^-3]]`
`=0.72 [(1)/(1000) - (1)/(500pi)]`
`=0.72[(1)/(1000) - (2)/(1000pi)]`
`=((pi-2)/(1000pi)) xx 0.72`
`=0.0002614 = 2.61 xx 10^-4 J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Objective 2|7 Videos
  • BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM

    HC VERMA|Exercise Exercises|46 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A resistor of resistance 200 Omega is connected to an AC source represented as V = (20V) sin (250 pis^(-1)) t. Find the amount of heat dissipated across resistor in the time interval 0 to 1 ms .

An LCR series circuit with L = 100 mH, C = 100 muF, R = 120 Omega is connected to an AC source of emf epsilon = (30 V) sin (100s^(-1))t . Find the impedane, the peak current and the resonant frequency of the circuit.

A capacitor of capacitance 2 µF and resistor of resistance 12 Ω are connected in series with voltage source V = (195 sqrt 2 )[sin(100 (rad) / s)t] - The average power dissipated in the circuit will be

A resistor of resistance 100 Omega is connected across an alternate power source given by V = 100 sin 3.14 t . Calculate the rms value of current and frequency of the source.

A coil of inductance 1.0 H and resistance 100 Omega is connected to a battery of emf 12 V. Find the energy stored in the magnetic field associated with the coil at an instant 10 ms after the circuit is switched on.

An inductor 20xx10^(-3) a capacitor 100(mu)F and a resistor 50 Omega are connected in series across a source of emf V=10 sin 314 t . Then the energy dissipated in the circuit in 20 mim is

A series AC circuit contains an inductor (20 mH) , a capacitor (100 muF) , a resistor (50 Omega) and an AC source of 12 V, 50 Hz . Find the energy dissipated in the circuit in 1000 s .

An inductor of inductance L = 5 H is connected to an AC source having voltage v = 10 sin(10t+pi/6) Find Peak & Rms voltage (V_(0)" & "V_(rms))

A conducting circular loop of face are 2.5X10^(-3) m^2 is placed perpendicular to a magnetic field which varies as B = (0.20 T) sin[(50pi s^(-1))t]. (a)Find the chargej flowing through any cross- section during the time t=0 to t=40 ms.(b) If the resistance of the loop is 10 Omega , find the thermal energy developed in the loop in this period.

Current in an ac circuit is given by i=2 sqrt(2) sin [(pi t+((pi)//4)] . Then find the average value of current during time t=0 to t=1 s.

HC VERMA-ALTERNATING CURRENT-Exercises
  1. Find the time required for a 50 Hz alternating current to change its v...

    Text Solution

    |

  2. The household suply of electricity is at 220 V (rms value) and 50 Hz. ...

    Text Solution

    |

  3. A bulb rated 60 W at 220 V is connected across a household supply of a...

    Text Solution

    |

  4. An electric bulb is designed to operate at 12 volts DC. If this bulb i...

    Text Solution

    |

  5. The peak power consumed by a resistive coil when connected to an AC so...

    Text Solution

    |

  6. The dielectric strength of air is 3.0 xx 10^6 V/m. A parallel-plate ai...

    Text Solution

    |

  7. The current in a discharging LR circuit is given by I = i0 e^(-t/tau) ...

    Text Solution

    |

  8. A capacitor of capacitance 10 muF is connected to an oscillator giving...

    Text Solution

    |

  9. A coil of inductance 5.0 mH and negligible resistance is connected to ...

    Text Solution

    |

  10. A coil has a resistance of 10 Omega and an inductance of 0.4 henry. It...

    Text Solution

    |

  11. A resistor of resistance 100 Omega is connected to an AC source epsilo...

    Text Solution

    |

  12. In a series RC circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 25 muF, e...

    Text Solution

    |

  13. An electric bulb is designed to consume 55 W when operated at 110 volt...

    Text Solution

    |

  14. In a series LCR circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 20 muF, ...

    Text Solution

    |

  15. Consider the situation of the previous problem. Find the average elect...

    Text Solution

    |

  16. An inductance of 2.0 H, a capacitance of 18 muF and a resistance of 10...

    Text Solution

    |

  17. A coil a capacitor and an AC source of rms voltage 24 V are connected ...

    Text Solution

    |

  18. Figure shows a typical circuit for low-pass filter. An AC input Vi = 1...

    Text Solution

    |

  19. A transformer has 50 turns in the primary and 100 in the secondary. If...

    Text Solution

    |