Home
Class 12
PHYSICS
In a series LCR circuit with an AC sourc...

In a series `LCR` circuit with an AC source, `R = 300 Omega, C = 20 muF, L = 1.0 henry, epsilon_(rms) = 50 V` and `v = 50/(pi) Hz`. Find (a) the rms current in the circuit and (b) the rms potential differences across the capacitor, the resistor and the inductor. Note that the sum of the rms potential differences across the three elements is greater than the rms voltage of the source.

Text Solution

Verified by Experts

Given `R=300 Omega`, `C=20 muF`
`=(20 xx 10^-6)F`,
`L=1 Henry`,
`E=50 V`, `v=50//piHz`
(a) `i_0 =E_0/z`
and `Z=sqrt(R^2 + (X_e -X_L)^2)`
`=sqrt((300)^2 + (1//2pifC-2pifL)^2)`
`=sqrt((300)^2 + ((1)/(2pi xx 50//pi xx 20 xx 10^-6 -2pi xx 50/pi xx 1))^2`
`=sqrt((300)^2 + (10^4/20 -100)^2) = 500`
:. `i_0 = E_0/Z = 50/500 = 0.1A`
(b) Potential across the capacitor
`=i_0 xx X_C= 0.1 xx 500 = 50V`
Potential difference across the resistor
`=i_0 xx R = 0.1 xx 300 = 30 V`
Potential difference across the inductor
`=i_0 xx X_L = 0.1 xx 100`
`=10V`
R.M.S. potential `=50V`
Net sum of all the potential drops
`=50 V + 30 V +10V`
`=90V`
Sum of potential drops = R.m.s potential applied.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Objective 2|7 Videos
  • BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM

    HC VERMA|Exercise Exercises|46 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In a series RC circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 25 muF, epsilon_0 50 V and v = 50/((Pi) Hz . Find the peak current and the average power dissipated in the circuit.

In the circuit shown, rms circuit is 11 A . The potential difference across the inductor is

In a series LCR circuit with an AC source of effective voltage 50 V , frequency nu= 50 //pi Hz R= 300 Omega C = 20 muF and L = 1.0 H. Find the rms current in the circuit.

(a) In a series L-C-R circuit with an AC source, R = 300 Omega , C = 20 muF, L= 1.0 H, V_(0) = 50sqrt2V and f = 50/pi Hz . Find (i) the rms current in the circuit and (ii) the rms voltage across each element. (b) Consider the situatiuon of the previous part. find the average electric field energy stored in the capacitor and the average magnetic field energy stored iun the coil .

An alternating e.m.f. of 100V (rms) is applied to a series LCR circuit. At resonance, the potential difference across the inductance and across the capacitance is 400V each. The potential difference across the resistance will be

The current I, potential difference V_(L) across the inductor and potential difference V_(C ) across the capacitor in circuit as shown in the figure are best represented vectorially as

In a series LCR circuit with an AC source (E_("rms")50V and v=50//pi Hz), R= 300Omega, C=0.02 mF,L=1.0 H , which of the following is correct

Figure here, shows a series L-C-R circuit connected to a variable frequency 230 V source. L = 5.0H, C = 80 muF and r = 40 Omega (a) Determine the source frequency which drives the circuit in resonance. (b) Obtain the impedance of the circuit and the amplitude of current at the resonating frequency. (c) Determine the rms potential drops across the three elements of the circuit. show that the potential drop across the L-C combination is zero at the resonating frequency.

Two resistor are connected in series across a 5 V rms source of alternating potential. The potential difference across 6 Omega resistor is 3V. If R is replaced by a pure inductor L of such magnitude that current reamins same. Then the pontential difference across L is

Two resistors are connected in series across 5V rms source of alternating potentail. The potential difference across 6 Omega resistor is 3 V_(m) . If R is replaced by a pure inductor L of such magnitude that current remains same, then the potential difference across L is

HC VERMA-ALTERNATING CURRENT-Exercises
  1. Find the time required for a 50 Hz alternating current to change its v...

    Text Solution

    |

  2. The household suply of electricity is at 220 V (rms value) and 50 Hz. ...

    Text Solution

    |

  3. A bulb rated 60 W at 220 V is connected across a household supply of a...

    Text Solution

    |

  4. An electric bulb is designed to operate at 12 volts DC. If this bulb i...

    Text Solution

    |

  5. The peak power consumed by a resistive coil when connected to an AC so...

    Text Solution

    |

  6. The dielectric strength of air is 3.0 xx 10^6 V/m. A parallel-plate ai...

    Text Solution

    |

  7. The current in a discharging LR circuit is given by I = i0 e^(-t/tau) ...

    Text Solution

    |

  8. A capacitor of capacitance 10 muF is connected to an oscillator giving...

    Text Solution

    |

  9. A coil of inductance 5.0 mH and negligible resistance is connected to ...

    Text Solution

    |

  10. A coil has a resistance of 10 Omega and an inductance of 0.4 henry. It...

    Text Solution

    |

  11. A resistor of resistance 100 Omega is connected to an AC source epsilo...

    Text Solution

    |

  12. In a series RC circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 25 muF, e...

    Text Solution

    |

  13. An electric bulb is designed to consume 55 W when operated at 110 volt...

    Text Solution

    |

  14. In a series LCR circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 20 muF, ...

    Text Solution

    |

  15. Consider the situation of the previous problem. Find the average elect...

    Text Solution

    |

  16. An inductance of 2.0 H, a capacitance of 18 muF and a resistance of 10...

    Text Solution

    |

  17. A coil a capacitor and an AC source of rms voltage 24 V are connected ...

    Text Solution

    |

  18. Figure shows a typical circuit for low-pass filter. An AC input Vi = 1...

    Text Solution

    |

  19. A transformer has 50 turns in the primary and 100 in the secondary. If...

    Text Solution

    |