Home
Class 12
PHYSICS
Consider the situation of the previous p...

Consider the situation of the previous problem. Find the average electric field energy stored in the capacitor and the average magnetic field energy stored in the coil.

Text Solution

Verified by Experts

Given `R=300 Omega`, `C= 20 mu F`
`=20 xx 10^-6F`, `L=1H`, `Z=500`(from 14) ,`E_0 = 50 V`, `i_0= E_0/Z = 50 /500 =0.1A`
Electrical energy stored in capacitor
`=1/2 CV^2`
`=1/2 xx 20 xx 10^-5 xx 50 xx 50`
`=25 xx 10^-3J = 25mJ`.
Magnetic field energy stored in the coil
`=1/2 Li_0^2`
`=1/2 xx 1 xx (0.1)^2`
`=1/2 xx 1 xx 10^-2 = 5 xx 10^-3J`
`=5mJ`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Objective 2|7 Videos
  • BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM

    HC VERMA|Exercise Exercises|46 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

(a) In a series L-C-R circuit with an AC source, R = 300 Omega , C = 20 muF, L= 1.0 H, V_(0) = 50sqrt2V and f = 50/pi Hz . Find (i) the rms current in the circuit and (ii) the rms voltage across each element. (b) Consider the situatiuon of the previous part. find the average electric field energy stored in the capacitor and the average magnetic field energy stored iun the coil .

the energy stored in the capacitor is

Magnetic field energy stored in a coil is

Where is energy stored in a capacitor?

The electric energy stored in a cube

The energy stored in the capacitor in the steady state is

The energy stored in the capacitor in the steady state is

In the figure magnetic energy stored in the coil is

In steady state, find energy stored in the capacitor -

HC VERMA-ALTERNATING CURRENT-Exercises
  1. Find the time required for a 50 Hz alternating current to change its v...

    Text Solution

    |

  2. The household suply of electricity is at 220 V (rms value) and 50 Hz. ...

    Text Solution

    |

  3. A bulb rated 60 W at 220 V is connected across a household supply of a...

    Text Solution

    |

  4. An electric bulb is designed to operate at 12 volts DC. If this bulb i...

    Text Solution

    |

  5. The peak power consumed by a resistive coil when connected to an AC so...

    Text Solution

    |

  6. The dielectric strength of air is 3.0 xx 10^6 V/m. A parallel-plate ai...

    Text Solution

    |

  7. The current in a discharging LR circuit is given by I = i0 e^(-t/tau) ...

    Text Solution

    |

  8. A capacitor of capacitance 10 muF is connected to an oscillator giving...

    Text Solution

    |

  9. A coil of inductance 5.0 mH and negligible resistance is connected to ...

    Text Solution

    |

  10. A coil has a resistance of 10 Omega and an inductance of 0.4 henry. It...

    Text Solution

    |

  11. A resistor of resistance 100 Omega is connected to an AC source epsilo...

    Text Solution

    |

  12. In a series RC circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 25 muF, e...

    Text Solution

    |

  13. An electric bulb is designed to consume 55 W when operated at 110 volt...

    Text Solution

    |

  14. In a series LCR circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 20 muF, ...

    Text Solution

    |

  15. Consider the situation of the previous problem. Find the average elect...

    Text Solution

    |

  16. An inductance of 2.0 H, a capacitance of 18 muF and a resistance of 10...

    Text Solution

    |

  17. A coil a capacitor and an AC source of rms voltage 24 V are connected ...

    Text Solution

    |

  18. Figure shows a typical circuit for low-pass filter. An AC input Vi = 1...

    Text Solution

    |

  19. A transformer has 50 turns in the primary and 100 in the secondary. If...

    Text Solution

    |