Home
Class 12
PHYSICS
Figure shows a typical circuit for low-p...

Figure shows a typical circuit for low-pass filter. An `AC` input `V_i = 10 mV` is applied at the left end and the output `V_0` is received at the right end. Find the output voltages for `v = 10 kHz, 100 kHz, 1.0 MHz and 10.0 MHz`. Note that as the frequency is increased the output decreases and hence the name low-pass filter.

Text Solution

Verified by Experts

Here `V_1 = 10 xx 10^-3V`,
`R=1 xx 10^3 Omega`,
`C=10 xx 10(-9) F`
(a) `X_C=(1)/(omegaC) = (1)/(2pifC)`
`=(1)/(2pi xx 10 xx 10^3 xx 10 xx 10^-9)
`=(1)/(2pi xx 10^-4) = 10^4/(2pi)=5000/pi`
`Z= sqrt(R^2 + X_c^2)`
`=sqrt((1+10^3) +(500//pi)^2)`
`=sqrt(10^6 + (5000//pi)^2)`
`I_0 = E_0/Z = V_1/Z`
`=(10 xx 10^-3)/(sqrt(10^6 + (5000//pi)^2)`
`V_0=I_0X_c`
`=10^-2/(sqrt(10^5 + (5000//h^2))) xx 5000/pi`
`= 0.00846V=8.46=mV =8.5mV`
`X_c=(1)/(omegaC) = (1)/(2pifc)`
`=(1)/(2pi xx 10^5 xx 10 xx 10^-9)`
`(1)/(2pi10^-3)`
`=(10^3)/(2pi) = (1000)/(2pi) = (500)/(pi)`
`Z=sqrt(R^2 + X_c^2)`
`=sqrt((10^3)^2 + (500//pi)^2)`
`I_0 = E_0/Z = V_1/Z`
`=(10 xx 10^3)/(sqrt(10^5 + (500//pi)^2)`
`V_0=I_0 X_c`
`=(10^2)/(sqrt(10^5 + (50//pi)^2)) xx (500)/(pi)`
`=1.6124 V= 1.6 mV`
(c) `f=1 MHz = 10^6 Hz`
`X_c = (1)/(omegaC)=(1)/(2pifC)`
`=(1)/(2pi xx 10^6 xx 10^-9 xx 10)`
`=1/(2pi xx 10^-2) = 100/ (2pi) = 500 /pi`
`Z=sqrt(R^2 + X^2C)`
`=sqrt((10^3)^2 +(50//pi)^2)`
`I_0 = E_0/Z = V_1/Z`
`=(10 xx 10^-3)/sqrt(10^6 +(50//pi)^2)`
`V_0 = I_0X_C`
`=(10^-2)/(sqrt(10^5 +(50//pi)^2)) xx 50/pi`
`=0.16 mV`
(d) `f=10 MHz`
`=10 xx 10^6 Hz = 10^7 Hz`
`X_c=(1)/(omegaC)= (1)/(2pifC)`
`=(1)/(2pi xx 10 ^7 xx 10 xx 10 ^-9) = 5/pi`
`Z=sqrt(R^2 + X_c^2)`
`=sqrt((10^3)^2 + (5//pi)^2)`
`i_0 = E_0/2 = V_1/Z`
`=(10 xx 10^-3)/sqrt(10^6 + (5//pi)^2)`
`V_0 = I_0X_C`
`=(10^-2)/(sqrt(10^6 +(5//pi)^2)) xx 5/pi = 16 mu V`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Objective 2|7 Videos
  • BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM

    HC VERMA|Exercise Exercises|46 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An input voltage V_(i) of 0.20 V is applied to an operational amplifier connected as shown in the diagram. What is the output voltage V_(0) ?

An a.c. supply if 230V is applied to a half wave rectifier circuit through a transformer of turn ratio 10:1. Find the output d.c. voltage. Assume the diode to be ideal.

The peak voltage in the output of a half-wave diode rectifier fed with a sinusiodal signal without filter is 10 V . The dc component of the output voltage is

A common emitter amplifier gives an output of 3 V for an input of 0.01 V. If beta of the resistance is 100 and the input resistance is 1 kOmega . then the collector resistance is

A capacitor of capacitance 10 muF is connected to an oscillator giving an output voltage epsilon = (10 V) sin omegat . Find the peak currents in the circuit for omega = 10 s^(-1), 100 s^(-1), 500 s^(-1), 1000 s^(-1) .

Figure shows a tube structure in which a sound signal is sent from one end and is received at the other end. The semicircular part has a radius of 10.0 cm. The frequency of the sound source can be varied from 1 to 10 kHz. Find the frequencies at which the ear perceives maximum intensity. The speed of sound in air = 342 m//s

HC VERMA-ALTERNATING CURRENT-Exercises
  1. Find the time required for a 50 Hz alternating current to change its v...

    Text Solution

    |

  2. The household suply of electricity is at 220 V (rms value) and 50 Hz. ...

    Text Solution

    |

  3. A bulb rated 60 W at 220 V is connected across a household supply of a...

    Text Solution

    |

  4. An electric bulb is designed to operate at 12 volts DC. If this bulb i...

    Text Solution

    |

  5. The peak power consumed by a resistive coil when connected to an AC so...

    Text Solution

    |

  6. The dielectric strength of air is 3.0 xx 10^6 V/m. A parallel-plate ai...

    Text Solution

    |

  7. The current in a discharging LR circuit is given by I = i0 e^(-t/tau) ...

    Text Solution

    |

  8. A capacitor of capacitance 10 muF is connected to an oscillator giving...

    Text Solution

    |

  9. A coil of inductance 5.0 mH and negligible resistance is connected to ...

    Text Solution

    |

  10. A coil has a resistance of 10 Omega and an inductance of 0.4 henry. It...

    Text Solution

    |

  11. A resistor of resistance 100 Omega is connected to an AC source epsilo...

    Text Solution

    |

  12. In a series RC circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 25 muF, e...

    Text Solution

    |

  13. An electric bulb is designed to consume 55 W when operated at 110 volt...

    Text Solution

    |

  14. In a series LCR circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 20 muF, ...

    Text Solution

    |

  15. Consider the situation of the previous problem. Find the average elect...

    Text Solution

    |

  16. An inductance of 2.0 H, a capacitance of 18 muF and a resistance of 10...

    Text Solution

    |

  17. A coil a capacitor and an AC source of rms voltage 24 V are connected ...

    Text Solution

    |

  18. Figure shows a typical circuit for low-pass filter. An AC input Vi = 1...

    Text Solution

    |

  19. A transformer has 50 turns in the primary and 100 in the secondary. If...

    Text Solution

    |