Home
Class 12
PHYSICS
The electric field in an electromagnetic...

The electric field in an electromagnetic wave is given by `E( 50N (C^-1)) sin omega (t-x/c).` Find the energy contained in a cylinder of cross section 10 cm^2 and length 50 cm along the x- axis.

Text Solution

AI Generated Solution

To find the energy contained in a cylinder of cross-section 10 cm² and length 50 cm along the x-axis, we can follow these steps: ### Step 1: Identify the Given Values - The electric field \( E_0 = 50 \, \text{N/C} \) - Cross-sectional area \( A = 10 \, \text{cm}^2 = 10 \times 10^{-4} \, \text{m}^2 = 1 \times 10^{-3} \, \text{m}^2 \) - Length of the cylinder \( L = 50 \, \text{cm} = 0.5 \, \text{m} \) ### Step 2: Calculate the Energy Density ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    HC VERMA|Exercise Worked Out Examples|5 Videos
  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    HC VERMA|Exercise Short Answer|7 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    HC VERMA|Exercise EXERCISE|9 Videos
  • GAUSS LAW

    HC VERMA|Exercise Exercises|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The electric field of an electromagnetic wave is given by E = (50 N C ^(-1)) sin omega (t - x//c). The energy contained in a cylinder of cross section 10 cm ^(2) and length l /10 along the x-axis is 5.5 xx 10 ^(-12)J. The vlaue of l is

The electric field in an electromahetic wave is given by E = 100sin omega (t-x//c) . Find the energy contained in a cylinder of crross section 20cm^(2) and length 1 m along the x -axis. Also find intensity of wave.

The electric field in an electromagnetic wave is given by E=(50N/C)sin(omega t-kx) .The energy contained in a cylinder of cross section 1m^(2) and length 25cm along the x axis is nearly

The electric in an electromagetic wave is given by E=(100 N/C) sinomega(t-(X)/(C )) . If the energy contained in a cylinder of coss-section 10 cm^(2) and length 50 cm along the X-axis is 4.4xx10^(-8)J//m^(3) , then find intensity of the wave.

The electric field in an electromagnetic wave is given by e = 50 sin omega(t - x//c)("in"NC^(-1)) Find the energy contained in a cylindrical space of cross-section 10 cm^(2) and length 100 cm along the x-axis. Also find the intensity of wave

An electric field in an e.m.wave is given by E=200 sin .(2pi)/lambda(ct-x)NC^-1 . Find the energy contained in a cylinder of crossection 20 cm^2 and length 40 cm along the x-axis.

The electric field in an electromagnetic wave is given by E = (50 NC^(-1) sinomega(t-x//c) The energy contained in a cylinder of volume V is 5.5xx10^(-12) J. The value of V is ___ cm^(3) . (given epsilon_(0) = 8.8xx10^(-12) C^(2)N^(-1)m^(-2))

electric field in an electromagnetic wave is given by E= 60 sin"" ( 2 pi ) /( lamda ) ( ct - x) N//c what is the energy contained in a cyinder of length 40 cm ( along the Y - axis ) and area of cross section 20 cm^2 ?