Home
Class 12
PHYSICS
The electric field associated with a lig...

The electric field associated with a light wave is given by `E= E_0 sin [(1.57x 10^7 m^(-1)(x-ct)].` Find the stopping potential when this light is used in an experiment on photoelectric affect with a metal having work - function 1.9 eV.

Text Solution

Verified by Experts

Given, E = E_0 sin [(1.57 xx 10(7) m ^(-1) ) ( x - ct )]`
` w = 1.57 xx 10^(7) xx c `
` rArr f = 1.57 xx 10^(7) xx 3 xx 10^(8) / 2 pi Hz `
` W_0 = 1.9eV `
Now eV_0 = hv - W_0 `
` =4.14 xx 10^(-15) xx (1.57 xx 3 xx 10^(15) / 2pi ) - 1.9eV`
`= 3.105 - 1.9 = 1.205 V `
V_0 = 1.205 xx 1.6 xx 10^(-19) / 1.6 xx 10^(-19) `
` 1.205 V `
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • PHOTO ELECTRIC EFFECT AND WAVE PARTICLE DUALITY

    HC VERMA|Exercise Exercise|2 Videos
  • PHOTO ELECTRIC EFFECT AND WAVE PARTICLE DUALITY

    HC VERMA|Exercise Objective 2|7 Videos
  • PERMANENT MAGNETS

    HC VERMA|Exercise Exercises|25 Videos
  • PHOTOMETRY

    HC VERMA|Exercise Exercises|16 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The electric field associated with a light wave is given by E=E_(0)sin[(1.57xx10^(7)m^(-1))(ct-x)] . Find the stopping potential when this light is used in an experiment on a photoelectric effect with the emitter having work function 2.1eV. h=6.62xx10^(-34)Js .

Electric field associated with a light wave is given E= E_(0) sin [1.57 xx10^(15)t +6.28 xx10^(15) t] V/m. If this light incident on a surface of work function 2.0 eV the stopping potential will be -

Electric Field||E due to rods

Electric field in plane electromagnetic wave is given by E=50sin(500x-10xx10^(10)t)V//m The velocity of electromagnetic wave in this medium is : (Given C= speed of light in vacuum)

HC VERMA-PHOTO ELECTRIC EFFECT AND WAVE PARTICLE DUALITY-Exercises
  1. Find the maximum kinetic energy of the photoelectrons ejected when lig...

    Text Solution

    |

  2. The work function of a photoelectric material is 4.0 e V. (a) What i...

    Text Solution

    |

  3. Find the maximum magnitude of the linear momentum of a photoelectron e...

    Text Solution

    |

  4. When a metal plate is exposed to a monochromatic beam of light of wave...

    Text Solution

    |

  5. In an experiment on photoelectric effect, the stopping potential is me...

    Text Solution

    |

  6. The electric field associated with a monochromataic beam of light beco...

    Text Solution

    |

  7. The electric field associated with a light wave is given by E= E0 sin...

    Text Solution

    |

  8. The electric field at a point associated with a light wave is E=(100Vm...

    Text Solution

    |

  9. A monochromatic light source of intensity 5 m W emits (8xx10^15) photo...

    Text Solution

    |

  10. A photographic film is coated with a silver bromide layer. When light ...

    Text Solution

    |

  11. In an experiment on photoelectric effect light of wavelength 400 nm is...

    Text Solution

    |

  12. A silver ball of radius 4.8 cn is suspended by a thread in a cacuum ch...

    Text Solution

    |

  13. In an experiment on photoelectric effect, the emitter and the collecto...

    Text Solution

    |

  14. In the following arrangement y = 1.0 mm , d = 0.24 mm and D = 1.2 m. T...

    Text Solution

    |

  15. In a photoelectric experiment, the collector plate is at 2.0 V with re...

    Text Solution

    |

  16. A small piece of cesium metal is kept at a distance of 20 cm form a la...

    Text Solution

    |

  17. Consider the situation of the previous problem. Consider the fastest e...

    Text Solution

    |

  18. A horizontal cesium plate is moved vertically downward at a constant s...

    Text Solution

    |

  19. A small metal plate of work function phi is kept at a distance r from ...

    Text Solution

    |

  20. A light beam of wavelength 400 nm is incident on a metal of work- func...

    Text Solution

    |