Home
Class 12
PHYSICS
Suppose the electron in a hydrogen atom ...

Suppose the electron in a hydrogen atom makes transition from `n = 3 to n = 2 in 10^(-8)s` The order of the torque acting on the electon in this period, using the relation between torque and angular momentum as discussed in the chapter on rotational machanics is

A

`10^(-34) N m`

B

`10^(-24) N m`

C

`10^(-42) N m`

D

`10^(-8) N m`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM

    HC VERMA|Exercise Objective 2|6 Videos
  • BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM

    HC VERMA|Exercise Exercises|46 Videos
  • BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM

    HC VERMA|Exercise Short Answer|10 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|19 Videos
  • CAPACITORS

    HC VERMA|Exercise Exercise|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An electron in H atom makes a transition from n = 3 to n = 1 . The recoil momentum of the H atom will be

In hydrogen atom, electron makes transition from n = 4 to n = 1 level. Recoil momentum of the H atom will be

An electron in hydrogen atom makes a transition from n=n1 to n=n2 .The time period of the electron in the initial state is eight times that in the final state.The possible values of n1 and n2 are:

In the hydrogen atom, an electron makes a transition from n=2 to n=1. The magnetic field produced by the circulating electron at the nucleus

Electron in a hydrogen atom makes a transition from higher energy states to n=2. Calculate the maximum possible wavelengths in this transition.

In a hydrogen atom , the electron atom makes a transition from n = 2 to n = 1 . The magnetic field produced by the circulating electron at the nucleus

The electron in a hydrogen atom at rest makes a transition from n = 2 energy state to the n = 1 ground state. find the energy (eV) of the emitted photon.

An electron in a hydrogen atom makes a transition from n_(1) to n_(2) . If the time period of electron in the initial state is eight times that in the final state then Find the ratio n_(1)/n_(2)

Determine the wavelengh of light emitted when a hydrogen atom makes a transition from the n=6 to the n=2 energy level according to the Bohr model