Home
Class 12
PHYSICS
Radiation from hydrogen discharge tube f...

Radiation from hydrogen discharge tube falls on a cesium plate find the maximum possible kinetic energy of the photeelectron work function of cesium is `1.9ev`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

Given `W_(ces) = 1.9 eV`
the radiations coming from the Hydrogen discharges tube consist of photons of energy is equal to `13.6 eV.`
Maximum KE of photoelectrons emitted
`=Energy of Photons -Work function of metal`
`=13.6eV-19ev = 11.7 eV`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM

    HC VERMA|Exercise Objective 2|6 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|19 Videos
  • CAPACITORS

    HC VERMA|Exercise Exercise|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Radiation from a hydrogen discharge discharge tube is incident on the cathode ofa photocell having energy 3.4 eV .The work function of the cathode suface is 3.2 eV. To reduce the photocurrent to zero, the voltage (in volts) of th anode realtive to the cathode must be made

Calcium plate has maximum possible radiation of wavelength 1 of 400 nm to eject electrons . It’s work function is

Light corresponding in the transition n = 4 to n = 2 in hydrogen atoms falls an cesium metal (work function = 1.9eV) Find the maximum kinetic energy of the photoelectrons emitted

Radiation corresponding to the transition n=4 to n=2 in hydrogen atoms falls on a certain metal (work function=2.5 eV). The maximum kinetic energy of the photo-electrons will be:

Radiation corresponding to the transition n = 4 to n = 2 in hydrogen atoms falls on a certain metal( work function = 2.0 eV ). The maximum kinetic energy of the photoelectrons will be :

When a radiation of wavelength λ1 falls on a surface,the maximum kinetic energy of the emitted photoelectrons is K_(1) For a radiation of wavelength λ2the maximum kinetic energy is K_(2) .If λ1=λ2/2 ,then 9work function is not zero)

When the wavelength of radiation falling on a metal is changed from 500 nm to 200 nm, the maximum kinetic energy of the photo electrons becomes three times larger. The work function of the metal is close to :

Light of wavelenght 4000Å falls on the surface of cesium . Calculate the maximum kinetic energy of the photoelectron emiited . The critical wavelenght for photoelectric effect in cesium is 6600Å.

When light of 2.5 eV falls on a metal surface, maximum kinetic energy of electron is T. If incident radiation of 4 eV falls on same metal surface, maximum kinetic energy of electrons is doubled. The work function of metal is

When a radiation of energy 5eV falls on a surface,the emitted photoelectrons have a maximum kinetic energy of 3eV .The stopping potential is

HC VERMA-BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM-Exercises
  1. A beam of light having wavelength distributed uniformly between 450 nm...

    Text Solution

    |

  2. Radiation coming from transition n = 2 to n = 1 of hydrogen atoms fall...

    Text Solution

    |

  3. A hydrogen atom in ground state obsebe a photon of ultraviolet raditio...

    Text Solution

    |

  4. A parallel beam of light of wavelength 100 nm passes through a sample ...

    Text Solution

    |

  5. A beam of momechromatic light of wavelength lambda ejectes photonelect...

    Text Solution

    |

  6. Electron are emited from an electron gun at almost zero velocity and a...

    Text Solution

    |

  7. A neutron having kinetic energy 12.5eV collides with a hydrogen atom ...

    Text Solution

    |

  8. a hydrogen atom moving at speed upsilon collides with another hydrogen...

    Text Solution

    |

  9. A neutron moving with a speed u strikes a hydrogen atom in ground stat...

    Text Solution

    |

  10. When a photon is emited by a hydrogen atom , the photon carries a mome...

    Text Solution

    |

  11. When a photon is emitted from an atom , the atom recils The kinetic en...

    Text Solution

    |

  12. The light emitted in the transition n = 3 to n= 2 in hydrogen is calle...

    Text Solution

    |

  13. Light from balmer series of hydrogen is able to eject photoelectron fr...

    Text Solution

    |

  14. Radiation from hydrogen discharge tube falls on a cesium plate find th...

    Text Solution

    |

  15. A filter transition only the radiationof wavelength greater than 440 n...

    Text Solution

    |

  16. The earth revolves round the sun due to gravitatinal attraction. Supp...

    Text Solution

    |

  17. Consider a neutrom and an electron bound to each other due to gravitat...

    Text Solution

    |

  18. A uniform magnetic field B exists in a region. An electrons projected...

    Text Solution

    |

  19. Suppose in an imginary world the angular momentum is quantized to be e...

    Text Solution

    |

  20. Consider an excited hydrogen atom in state n moving with a velocity up...

    Text Solution

    |