Home
Class 12
PHYSICS
A certain element emits Kalpha X-ray of ...

A certain element emits `K_alpha` X-ray of energy 3*69 keV. Use the data from the previous problem to identify the element.

Text Solution

Verified by Experts

Given E=3.69KeV=3690eV `
` lambda=(hc)/E=1242/3690=0.33658nm `
` sqrt(c/lambda)=a(Z-b) `
` a=5xx10^7sqrtHz `
` b=1.37 `
` (from previous problem) `
` sqrt((3xx10^8)/(0.34xx10^-9))=5xx10^7(Z-1.37) `
` rArr sqrt(8.82xx10^17)=5xx10^7(Z-1.37) `
` rArr 9.39xx10^8=5xx10^7(Z-1.37) `
` rArr 93.9/5=Z-1.37 `
` Z=93.9/5+1.37 `
` =20.15=20 `
So, The element is calcium
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • X-Rays

    HC VERMA|Exercise Objective 2|8 Videos
  • THERMAL AND CHEMICAL EFFECT OF ELECTRIC CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Iron emits K_alpha X-ray of energy 6.4 keV and Calcium emits K_alpha X-ray of energy 3.69 keV. Calculate the times taken by an iron K_a photon and a calcium K_a photon to cross through a distance of 3 km.

An element of atomic number 9 emits K_(alpha) X-ray of wavelength lamda . Find the atomic number of the element which emits K_(alpha) X-ray of wavelength 4lamda .

A free atom of iron emits K_alpha X-rays of energy 6*4 keV. Calculate the recoil kinetic energy of the atom. Mass of and iron atom = 9*3 xx 10 ^(-26) kg .

An X - ray tube with a copper target emits K_alpha line of copper of wavelength 1.5 Å. What should be the minimum voltage through which the electrons should be accelerated to produce this wavelength of X rays ?

A K_(alpha) X-ray emitted from a sample has an energy of 7.46 ke V. Of which element is the sample made?

Which element has K_(alpha) x-ray line whose wavelength is 0.180 nm?

The wavelength of K_(alpha) X-ray line for an element is 0.42Å . Find the wavelength of K_(beta) line emitted by the same element.

HC VERMA-X-Rays-Exercises
  1. The short-wavelength limit shifts by 26 pm when the operating voltage ...

    Text Solution

    |

  2. The electron beam in a colour TV is accelerated through 32 kV and then...

    Text Solution

    |

  3. When 40 kV is applied across an X-ray tube, X-ray is obtained with a m...

    Text Solution

    |

  4. An X-ray tube operates at 40 kV. Suppose the electron converts 70% of ...

    Text Solution

    |

  5. The wavelength of Kalpha X-ray of tungsten is 21*3 pm. It takes 11*3 k...

    Text Solution

    |

  6. The Kbeta X-ray of argon has a wavelength of 0.36 nm. The minimum ener...

    Text Solution

    |

  7. The kalpha X-rays of aluminium (Z = 13 ) and zinc ( Z = 30) have wavel...

    Text Solution

    |

  8. A certain element emits Kalpha X-ray of energy 3*69 keV. Use the data ...

    Text Solution

    |

  9. The kbeta X-rays from certain elements are given below. Draw a Moseley...

    Text Solution

    |

  10. Use Moseley's law with b = 1 to find the frequency of the Kalpha X-ray...

    Text Solution

    |

  11. The Kalpha and Kbeta X-rays of molybdenum have wavelengths 0*71 A and ...

    Text Solution

    |

  12. The wavelength of Kalpha and Lalpha X-rays of a meterial are 21*3 pm a...

    Text Solution

    |

  13. The energy of a silver atom with a vacancy in K shell is 25*31 keV, in...

    Text Solution

    |

  14. Find the maximum potential difference which may be applied across an X...

    Text Solution

    |

  15. The electric current in an X-ray tube (from the target to the filament...

    Text Solution

    |

  16. Heat at the rate of 200 W is produced in an X-ray tube operating at 20...

    Text Solution

    |

  17. Continuous X-rays are made to strike a tissue paper soaked with pollut...

    Text Solution

    |

  18. A free atom of iron emits Kalpha X-rays of energy 6*4 keV. Calculate t...

    Text Solution

    |

  19. The stopping potential in a photoelectric experiment is linearly relat...

    Text Solution

    |

  20. Suppose a monochromatic X-ray beam of wavelength 100 pm is sent throug...

    Text Solution

    |