Home
Class 12
PHYSICS
The electric current in an X-ray tube (f...

The electric current in an X-ray tube (from the target to the filament) operating at `40 kV `is `10 mA`. Assume that on an average, 1% of the total kinetic energy of the electrons hitting the target are converted into X-rays and (b) how much heat is produced in the target every second?

Text Solution

Verified by Experts

Given `V=30KV, i=10mA`
` 1%of T_(KE) (Total Kinetic Energy)`
` =X ray `
` i=ne `
` or n=10^-2/(1.6xx10^-19) `
` =0.625xx10^17 `
(number of electrons)
` KE of one electron =eV `
` =1.6xx10^-19xx40xx10^3 `
` =6.4xx10^-15J `
`T_(KE)=0.625xx6.4xx10^17xx10^-15`
` 4xx10^2J `
(a) power emitted in x-ray
` 4xx10^2xx1/100=4W `
Heat produced in target per second
` =400-4=396J `
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • X-Rays

    HC VERMA|Exercise Objective 2|8 Videos
  • THERMAL AND CHEMICAL EFFECT OF ELECTRIC CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The maximum kinetic energy of the electrons hitting a target so as to produce X-ray of wavelength 1 Å is

The X-ray coming from a Coolidge tube has a cutoff wavelength of 80 pm. Find the kinetic energy of the electrons hitting the target.

Heat at the rate of 200 W is produced in an X-ray tube operating at 20 kV. Find the current in the circuit. Assume that only a small fraction of the kinetic energy of electron is converted into X-rays.

The current flowing through the X-ray tube which is operating at 25 kV is 1 mA. Calculate the number of electrons hitting target per second . Also, find the energy falling on the target per second.

The kinetic energy of electrons that strike the target is increased , then the cut-off wavelength of continuous X-rays spectrum

An X-ray tube when operated at 60 kV, then reading of tube current is 50 mA. Assuming that the total energy of electron is converted into heat, the rate of heat produced at the anode in calories/second is about :

The potential different across the Coolidge tube is 20 kV and 10 m A current flows through the voltage supply. Only 0.5% of the energy carried by the electrons striking the largest is converted into X-ray. The power carried by the X-ray beam is p . Then

An X-ray tube operated at a DC potential difference of 40 kV, produces heat at a rate of 3136 W. Assume that 2% of energy of the electron is converted into X-rays. The number of electrons per second striking the target is nxx10^(17) fill n in your OMR sheet.

An X-ray tube is operated at 15 kV. Calculate the upper limit of the speed of the electrons striking the target.

An X-ray tube is opearted at 18 kV. The maximum velocity of electron striking the target is

HC VERMA-X-Rays-Exercises
  1. The short-wavelength limit shifts by 26 pm when the operating voltage ...

    Text Solution

    |

  2. The electron beam in a colour TV is accelerated through 32 kV and then...

    Text Solution

    |

  3. When 40 kV is applied across an X-ray tube, X-ray is obtained with a m...

    Text Solution

    |

  4. An X-ray tube operates at 40 kV. Suppose the electron converts 70% of ...

    Text Solution

    |

  5. The wavelength of Kalpha X-ray of tungsten is 21*3 pm. It takes 11*3 k...

    Text Solution

    |

  6. The Kbeta X-ray of argon has a wavelength of 0.36 nm. The minimum ener...

    Text Solution

    |

  7. The kalpha X-rays of aluminium (Z = 13 ) and zinc ( Z = 30) have wavel...

    Text Solution

    |

  8. A certain element emits Kalpha X-ray of energy 3*69 keV. Use the data ...

    Text Solution

    |

  9. The kbeta X-rays from certain elements are given below. Draw a Moseley...

    Text Solution

    |

  10. Use Moseley's law with b = 1 to find the frequency of the Kalpha X-ray...

    Text Solution

    |

  11. The Kalpha and Kbeta X-rays of molybdenum have wavelengths 0*71 A and ...

    Text Solution

    |

  12. The wavelength of Kalpha and Lalpha X-rays of a meterial are 21*3 pm a...

    Text Solution

    |

  13. The energy of a silver atom with a vacancy in K shell is 25*31 keV, in...

    Text Solution

    |

  14. Find the maximum potential difference which may be applied across an X...

    Text Solution

    |

  15. The electric current in an X-ray tube (from the target to the filament...

    Text Solution

    |

  16. Heat at the rate of 200 W is produced in an X-ray tube operating at 20...

    Text Solution

    |

  17. Continuous X-rays are made to strike a tissue paper soaked with pollut...

    Text Solution

    |

  18. A free atom of iron emits Kalpha X-rays of energy 6*4 keV. Calculate t...

    Text Solution

    |

  19. The stopping potential in a photoelectric experiment is linearly relat...

    Text Solution

    |

  20. Suppose a monochromatic X-ray beam of wavelength 100 pm is sent throug...

    Text Solution

    |