Home
Class 12
PHYSICS
Heat at the rate of 200 W is produced in...

Heat at the rate of 200 W is produced in an X-ray tube operating at 20 kV. Find the current in the circuit. Assume that only a small fraction of the kinetic energy of electron is converted into X-rays.

Text Solution

Verified by Experts

`Heat produced//sec=200W `
` rArr (n eV)/t=200 `
` (n e/t)V=200 `
` rArr i=200/V `
` =200/(20xx10^3)=10mA `
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • X-Rays

    HC VERMA|Exercise Objective 2|8 Videos
  • THERMAL AND CHEMICAL EFFECT OF ELECTRIC CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An X-ray tube is operated at 20 kV. The cut off wavelength is

The shortest wavelength produced in an X-ray tube operating at 0.5 million volt is

The electric current in an X-ray tube (from the target to the filament) operating at 40 kV is 10 mA . Assume that on an average, 1% of the total kinetic energy of the electrons hitting the target are converted into X-rays and (b) how much heat is produced in the target every second?

An X-ray tube is operated at 50 kV. The minimum wavelength produced is

Find the maximum frequency, the X-ray emitted by an X-ray tube operating at 30 kV

An X-ray tube operates at 10kV. Find the ratio of X-rays wavelength to that of de-broglie wavelength associated with incident electron.

Calculate the minimum wavelength of X-rays produced by an X-ray tube operating at 30 kV. h=6.6 times 10^(-27) erg-sec]

X-rays are being produced in a tube operating at 10^(5)V. The velocity of X-rays produced is

HC VERMA-X-Rays-Exercises
  1. The short-wavelength limit shifts by 26 pm when the operating voltage ...

    Text Solution

    |

  2. The electron beam in a colour TV is accelerated through 32 kV and then...

    Text Solution

    |

  3. When 40 kV is applied across an X-ray tube, X-ray is obtained with a m...

    Text Solution

    |

  4. An X-ray tube operates at 40 kV. Suppose the electron converts 70% of ...

    Text Solution

    |

  5. The wavelength of Kalpha X-ray of tungsten is 21*3 pm. It takes 11*3 k...

    Text Solution

    |

  6. The Kbeta X-ray of argon has a wavelength of 0.36 nm. The minimum ener...

    Text Solution

    |

  7. The kalpha X-rays of aluminium (Z = 13 ) and zinc ( Z = 30) have wavel...

    Text Solution

    |

  8. A certain element emits Kalpha X-ray of energy 3*69 keV. Use the data ...

    Text Solution

    |

  9. The kbeta X-rays from certain elements are given below. Draw a Moseley...

    Text Solution

    |

  10. Use Moseley's law with b = 1 to find the frequency of the Kalpha X-ray...

    Text Solution

    |

  11. The Kalpha and Kbeta X-rays of molybdenum have wavelengths 0*71 A and ...

    Text Solution

    |

  12. The wavelength of Kalpha and Lalpha X-rays of a meterial are 21*3 pm a...

    Text Solution

    |

  13. The energy of a silver atom with a vacancy in K shell is 25*31 keV, in...

    Text Solution

    |

  14. Find the maximum potential difference which may be applied across an X...

    Text Solution

    |

  15. The electric current in an X-ray tube (from the target to the filament...

    Text Solution

    |

  16. Heat at the rate of 200 W is produced in an X-ray tube operating at 20...

    Text Solution

    |

  17. Continuous X-rays are made to strike a tissue paper soaked with pollut...

    Text Solution

    |

  18. A free atom of iron emits Kalpha X-rays of energy 6*4 keV. Calculate t...

    Text Solution

    |

  19. The stopping potential in a photoelectric experiment is linearly relat...

    Text Solution

    |

  20. Suppose a monochromatic X-ray beam of wavelength 100 pm is sent throug...

    Text Solution

    |