Home
Class 12
PHYSICS
When charcoal is prepared from a living ...

When charcoal is prepared from a living tree, it shows a disintergration rate of 15.3 disintergrations of ``^14C` per gram per minute. A sample form an ancient piece of charcoal shows ``^14C`activity to be 12.3 disintergrations per gram per minute. How old is this sample ? Half-life of ``^14C` is 5730 y.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

Given ` A_(0) = 15.3,A = 12.3, `
`t_(1/2) = 5730 year `
` lambda = (0.6931)/(t_(1/2) ) = (0.6931)/(5730) yr_(_1) `
Let the time passed be t,
` We know A = A_(0 e) ^(0.6991)/(2780) xx t ` Brgt ` rArr in (123)/(153) = (-06931)/(5730) t )`
`rArr t = 1804.3 xx t ` .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THE NUCLEOUS

    HC VERMA|Exercise Objective 2|10 Videos
  • SPEED OF LIGHT

    HC VERMA|Exercise Exercises|3 Videos
  • THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY

    HC VERMA|Exercise Exercise|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A piece of ancient wood shows an activity of 3.9 disintergration per sec. per gram of .^(14)C . Calculate the age of the wood. T_(1//2) of .^(14) C=5570 years. Activity of fresh .^(14)C=15.6 disinteration per second per gram.

A piece of wood form the ruins of an nuclei an ancient building was found to have a .^(14)C activity of 12 disintegrations per minute per gram of its carbon content. The .^(14)C activity of the living wood is 16 disintegrations/minute/gram. How long ago did the trees, form which the wooden sample came, die? Given half-life of .^(14)C is 5760yers .

The activity of carbon -14 in a sample of charcoal from an archaeological site is 0.04 Bq. Determine the age of the sample. The half life of carbon -14 is 5730 years.

The C-14 content of an ancient piece of wood was found to have three tenths of that in living trees. How old is that piece of wood? (log 3= 0.4771, log 7 = 0.8540 , Half-life of C-14 = 5730 years )

A sample of wooden artifact is found to undergo 9 disintegration per minute per gram of carbon. What is the approximate age of the artifact? The half life of ._(6)^(14)C is 5730 years and radioactivity of wood recently cut is 15 disintegrations per minute per gram of carbon.

HC VERMA-THE NUCLEOUS-Exercises
  1. A point source emitting alpha particles is placed at a distance of 1 m...

    Text Solution

    |

  2. ^238Udecays to ^206(Pb)with a half-life of 4.47xx10^9 y.This happens i...

    Text Solution

    |

  3. When charcoal is prepared from a living tree, it shows a disintergrati...

    Text Solution

    |

  4. Natural water contains a small amount of tritium (1^3H). This isotope ...

    Text Solution

    |

  5. The count rate of nuclear radiation coming from a radioactive sample c...

    Text Solution

    |

  6. The half-life of 40 k is 1.30xx10^9 y. A sample if 1.00g of pure KCI g...

    Text Solution

    |

  7. 80^197Hg decay to 79^197Au through electron capture with a decay const...

    Text Solution

    |

  8. A radioactive isotope is being produced at a constant rate dN//dt=R in...

    Text Solution

    |

  9. Consider the situation of the previous problem.suppose the production ...

    Text Solution

    |

  10. In an agriculture experiment, a solution containing 1 mole of a radioa...

    Text Solution

    |

  11. A vessel of vloume 125 cm^3 contains tritium (^3H,t(1//2)=12.3 y) at 5...

    Text Solution

    |

  12. 83^212Bi can disintegrate either by emitting an alpha -particle or by ...

    Text Solution

    |

  13. A sample contains a mixture of ^110Ag and ^108Ag isotopes each having ...

    Text Solution

    |

  14. A human body excreates (removes by waste discharge, sweating, etc,) ce...

    Text Solution

    |

  15. A charged capacitor of capacitance C is discharged through a resistanc...

    Text Solution

    |

  16. Radioactive isotopes are produced in a nuclear physics experiment at a...

    Text Solution

    |

  17. Calculate the energy released by 1 g of natural uranium assuming 200 M...

    Text Solution

    |

  18. A uranium rector develops thermal energy at a rate of 300 MW. Calculat...

    Text Solution

    |

  19. A town has a population of 1 million. The average electric power neede...

    Text Solution

    |

  20. Calculate the Q-values of the following fusion reactions: (a)1^2H+1^2H...

    Text Solution

    |