Home
Class 12
PHYSICS
Find the speed at which the mass of an e...

Find the speed at which the mass of an electron is double of its rest mass.

Text Solution

Verified by Experts

The mass of an elctron at speed v is `= m_0 = (sqrt 1 -v ^(2) /c ^(2) )`
Where m_0 is its rest mass. If `m = 2 m^(0)`
`2 = 1/ ( sqrt 1 -v ^(2) /c ^(2) ) `
or, ` 1 - v^(2) / v^(2) = 1 / 4 `
or, v = (sqrt 3) / 2 c = 2.598 xx 10^(8) m s^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY

    HC VERMA|Exercise Objective|7 Videos
  • THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY

    HC VERMA|Exercise Objective 2|6 Videos
  • THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY

    HC VERMA|Exercise Exercise|1 Videos
  • THE NUCLEOUS

    HC VERMA|Exercise Exercises|53 Videos
  • THERMAL AND CHEMICAL EFFECT OF ELECTRIC CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The velocity at which the mass of a particle becomes twice of its rest mass, will be -

Determine the speed at which the kinetic energy of an electron is equal to twice its rest energy.

Find the temperature at which the speed of sound will be double of its value at 0^(@)C .

Suppose that the mass of an electron is doubled . How will its affect the Rydberg constant ?

The velocity at which the mass of a particle becomes twice its rest mass, will be -

Find the mass of electron in atmoic mass unit.

When the mass of an electron becomes equal to thrice its rest mass, its speed is

Calculate the energy in MeV equivalent to the rest mass of an electron . Given that the rest mass of an electron , m=9.1 xx 10^(-31) kg , 1MeV = 1.6 xx 10^(-13) J and speed of light , c= 3 xx 10 ^(8) ms ^(-1) .