Home
Class 12
PHYSICS
The rest distance between patna and Delh...

The rest distance between patna and Delhi is 1000 km. A nonstop train travels at `360 km h ^(-1)`. (a) What is the distance between Patna and Delhi in the train frame ? (b) How much time elapses in the train frame between Patna and Delhi?

Text Solution

Verified by Experts

Given ` L_0 = 1000 km = 10^(6) m ` ,
`v = 360 km / h `
` = 360 xx 5 / 18 = 100 m / sec`
(a) We know
` h' = h_0 ~(sqrt 1-v^(2)c^(2) )
` = 10^(6) (sqrt 1 - (100 / 3 xx 10^(8) ) ^(2))
` = 10^(6) (sqrt 1 - 10^(4) / ( 9xx 10^(16) ) `
` = 10^(6) (sqrt (9 xx 10^(16) - 10^(4)) / (9 xx 10^(16))) `
` = 10^(6) (sqrt 1 - 1 /9 xx 10^(-12))`
Solving we get Change in length ` = 56 nm`
(b) ` Delta t = Delta L / v = 56 nm / 100 m = 0.56 ns ` .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY

    HC VERMA|Exercise Exercise|1 Videos
  • THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY

    HC VERMA|Exercise Objective 2|6 Videos
  • THE NUCLEOUS

    HC VERMA|Exercise Exercises|53 Videos
  • THERMAL AND CHEMICAL EFFECT OF ELECTRIC CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The distance between two stations is 20 km. If a train moves with a constant speed of 60 km h^(-1) , then the time taken by the train to reach the next station is _____.

A Physics teacher is explaining the difference between average speed and average velocity to her students. Where average velocity = ("displacement")/("time taken") , "average speed" = ("actual distance travelled")/("time taken") She emphasises that average speed is more relevant than average velocity, because displacement from one place to other is only theoretical, being the shortest distance between two places. Average speed is the real entity that matters, taking into account the actual time taken to travel the actual distance between the two stations. Read the above passage and answer the following question : (i) Do you agree with the statement of Physics teacher ? (ii) The shortest distance between Ambala to Delhi is 200 km . A train takes 4 hrs and covers a distance of 210 km in going from Ambala to Delhi via Karnal. Another train takes 5 hrs and covers 250 km distance in going from Ambala to Delhi via Saharanpur. What is the average speed of these two trains? What would be the average velocity of a train that takes 2.5 hrs to cover 200 km distance ? (iii) What values do you learn from this discussion ?

The distance between two stations is 240 km. A train takes 4 hours to cover this distance. Calculate the speed of the train.

A train 110 m in length travels at 60 km/h. How much time does the train take in passing a man walking at 6 km/h against the train?

Patna express travels first 560 km in 7 hours and rest 360 km in 9 hours. What is the average speed of the train?

HC VERMA-THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY-Exercises
  1. A person standing on a platform finds that a train moving with velocit...

    Text Solution

    |

  2. An aerplane travels over a rectangular field 100 m xx 50m parallel to ...

    Text Solution

    |

  3. The rest distance between patna and Delhi is 1000 km. A nonstop train ...

    Text Solution

    |

  4. A person travels by a car at a speed of 180 kmh^(-1) . It takes exactl...

    Text Solution

    |

  5. A person travels on a spaceship moving at a speed of 5c / 13. (a) Find...

    Text Solution

    |

  6. According to the station clocks, two babies are born at the same insta...

    Text Solution

    |

  7. Two babies are born in a moving train, one in the compartment adjacent...

    Text Solution

    |

  8. Suppose Swrglok (heaven) is in constant motion at a speed of 0.9999c w...

    Text Solution

    |

  9. If a person lives on the average 100 years in his rest frame, how long...

    Text Solution

    |

  10. An electric bulb, connected to a make and break power supply, switche...

    Text Solution

    |

  11. A person travelling by a car moving at 100 km h^(-1) finds that his wr...

    Text Solution

    |

  12. At what speed the volume of an object shrinks to half its rest value ...

    Text Solution

    |

  13. A particular particle created in a nuclear reactor leaves a 1cm track ...

    Text Solution

    |

  14. By what fraction does the mass of a spring is 200 g at its natural le...

    Text Solution

    |

  15. Find the increase in mass when 1 kg of water is heated from 0^@C to 10...

    Text Solution

    |

  16. Find the loss in the mass of 1 mole of an ideal monatomic gas kept in ...

    Text Solution

    |

  17. By what fraction does the mass of a boy increase when he starts runni...

    Text Solution

    |

  18. A 100 W bulb together with its power supply is suspended from a sensit...

    Text Solution

    |

  19. The energy from the sun reaches just outside the earth's atmoshphere a...

    Text Solution

    |

  20. An elcetron and a positron moving at small speeds collide and annihila...

    Text Solution

    |