Home
Class 12
PHYSICS
Find the speed of an elctron with kineti...

Find the speed of an elctron with kinetic energy (a) 1 eV , (b) 10 KeV and (c ) 10 MeV.

Text Solution

Verified by Experts

(a) m_0c^(2) / 2 (sqrt - 1 v^(2) c^(2) ) - m_0c^(2) = 1.6 xx 10^(-19)`
`rArr m_0c^(2) (1 / (sqrt 1 -v^(2) / c^(2)) - 1)) = 1.6 xx 10^(-19) / 9.1 xx 10^(-31) xx 9 xx 10^(16) ` rArr 1 / (sqrt 1- v / c^(2)) -1 =
` 1.6 xx 10^(-19) / 9.1 xx 10^(-31) xx 9xx 10^(16)`
` rArr 1 / (sqrt - v/ c^(2)) - 1 = 0.019536 xx 10^(-4)`
` rArr 1 / (sqrt 1 -v/ c^(2)) = 1 + 0.019536 xx 10^(-4) `
` = 1.0000019536 `
`rArr 1 / (sqrt 1 -v/ c^(2)) = 1 / 1.0000019536 `
` rArr 1 -v^(2) / c^(2) = 0.99999613 `
` v^(2) / c^(2) = 0.00000387 `
` v/ c = 0.001967231 `
` v = c xx 0.001967231 `
` = 3 xx 0.001967231 xx 10^(8) `
` = 5.92 xx 10^(5)m/ s `
(b) ` m_0 c^(2) / 2 (sqrt 1 -v^(2)/c^(2) ) -1) - m_0c^(2)`
` `= 1.6 xx 10^(-19) xx 10 xx 10^(3)`
m_0c^(2) (1 / (sqrt 1 -v^(2) / c^(2) ) -1) = 1.6 xx 10^(-15)`
` rArr 9.1 xx 10^(-31) xx 9 xx 10^(16)(1 / (sqrt 1 -v^(2) /c^(2))- 1) `
` = 1.6 xx 10^(-15) `
`rArr 1 / (sqrt 1 -v^(2) / c^(2) ) - 1 = 1.6 xx 10^(15) / 9.1 xx 9 xx 10^(-15) `
` rArr 1 / (sqrt 1-v^(2)/c^(2)) - 1 = 1.6 / xx 9.1 xx 9`
` rArr 1 / (sqrtv^(2) /c^(2) - 1 = 1.6 xx 10^(-15) / 9.1 xx 9 xx 10^(-15) `
` rArr 1 / (sqrt 1-v^(2) / c^(2) ) - 1 = 1.6 / 9.1 xx 9`
` rArr 1 / (sqrt 1 - v^(2)/ c^(2)) = 0.980838 `
` 1 -v^(2) / c^(2) = 1- 0.962043182 `
` = 0.037956817 `
` v^(2) = 0.341611359 xx 10^(18) `
` v = 0.584475285 xx10^(8) `
` = 10^(7)m/s`
`K.E. = 10MeV`
` = 109 xx 10^(6)eV `
` = 10^(7) xx 1.6 xx 10^(-19)J`
` = 1.6 xx 10^(-12) J`
`rArr m_0c^(2) / 2(sqrt 1 -v^(2)/c^(2)) - m_0c^(2) = 1.6 xx 10^(-12)J `
` rArr m_0c^(2) (1) / (sqrt 1 - v^(2) / c^(2) ) - 1)) = 1.6 xx 10^(-12) J`
`rArr 1 / 1-v^(2) / c^(2)) - 1 = 1.6 xx 10^(-12) / 9.1 xx 9 xx 10^(-31) xx 10^(16) `
` rArr 1 / (sqrt 1 -v^(-2) / c^(2)) - 1 = 1.019536 xx 10^(3) `
` rArr 1 / (sqrt 1 -v^(2)c^(2)) - 1 = 1019.536 + 1`
` rArr (sqrt 1-v^(2) / c^(2)) = 0.000979877 `
` rArr 1-v^(2)/c^(2) = 0.99 xx 10^(-6)`
` v = 2.999999039 xx 10^(8)m/sec.`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY

    HC VERMA|Exercise Exercise|1 Videos
  • THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY

    HC VERMA|Exercise Objective 2|6 Videos
  • THE NUCLEOUS

    HC VERMA|Exercise Exercises|53 Videos
  • THERMAL AND CHEMICAL EFFECT OF ELECTRIC CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the de-Broglie wavelength of an electron with kinetic energy of 120 eV.

Find the de-Broglie wavelength of an electron with kinetic energy of 120 eV.

What is the (a) momentum (b) speed and (c) de-Broglie wavelength of an electron with kinetic energy of 120 eV. Given h=6.6xx10^(-34)Js, m_(e)=9xx10^(-31)kg , 1eV=1.6xx10^(-19)J .

The wavelength of an electron of energy 10 keV will be :

The wavelenght of an electron of energy 10 keV will be

An electron and a proton are detected in a cosmic ray experiment, the first with kinetic energy 10 keV, and the second with 100 keV. The ratio of their speeds is (where m_e and m_p are masses of electron and proton respectively)

An electron and a proton are detected in a cosmic ray experiment, the first with kinetic energy 10 keV, and the second with 100 keV. Which is faster, the electron or the proton ? Obtain the ratio of their speeds. (Electron mass =9.11xx10^(-31) kg , proton mass =1.67xx10^(-27) kg, 1 eV=1.60xx10^(-19) J) .

An electron and a proton are detected in a cosmic ray experiment, the first with kinetic energy 10 keV and second with 100keV. Which is faster, the electron or proton ? Obtain the ratio of their speeds. Take mass of electron 9.11xx10^(-31)kg . Mass of proton =1.67xx10^(-27)kg and 1eV=1.6xx10^(-19)J.

HC VERMA-THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY-Exercises
  1. According to the station clocks, two babies are born at the same insta...

    Text Solution

    |

  2. Two babies are born in a moving train, one in the compartment adjacent...

    Text Solution

    |

  3. Suppose Swrglok (heaven) is in constant motion at a speed of 0.9999c w...

    Text Solution

    |

  4. If a person lives on the average 100 years in his rest frame, how long...

    Text Solution

    |

  5. An electric bulb, connected to a make and break power supply, switche...

    Text Solution

    |

  6. A person travelling by a car moving at 100 km h^(-1) finds that his wr...

    Text Solution

    |

  7. At what speed the volume of an object shrinks to half its rest value ...

    Text Solution

    |

  8. A particular particle created in a nuclear reactor leaves a 1cm track ...

    Text Solution

    |

  9. By what fraction does the mass of a spring is 200 g at its natural le...

    Text Solution

    |

  10. Find the increase in mass when 1 kg of water is heated from 0^@C to 10...

    Text Solution

    |

  11. Find the loss in the mass of 1 mole of an ideal monatomic gas kept in ...

    Text Solution

    |

  12. By what fraction does the mass of a boy increase when he starts runni...

    Text Solution

    |

  13. A 100 W bulb together with its power supply is suspended from a sensit...

    Text Solution

    |

  14. The energy from the sun reaches just outside the earth's atmoshphere a...

    Text Solution

    |

  15. An elcetron and a positron moving at small speeds collide and annihila...

    Text Solution

    |

  16. Find the mass, the kinetic energy and the momentum of an elactron movi...

    Text Solution

    |

  17. Through what potential difference should an electron be accelerated to...

    Text Solution

    |

  18. Find the speed of an elctron with kinetic energy (a) 1 eV , (b) 10 KeV...

    Text Solution

    |

  19. What is the kinetic energy of an electron in electronvolts with mass e...

    Text Solution

    |

  20. Find the speed at which the kinetic energy of a particle will differ ...

    Text Solution

    |