Home
Class 12
PHYSICS
Find the speed at which the kinetic ener...

Find the speed at which the kinetic energy of a particle will differ by 1% from nonrelativistic value` 1/ 2 m_0 V^(2)`.

Text Solution

Verified by Experts

`((m_0c^(2) / (sqrt 1 -v^(2)/c^(2) ) - m_0c^(2) )-1 /2m_0v^(2) / 1 / 2 m_0v^(2) = 0.01))`
`rArr (m_0c^(2) (1 +v^(2)// 2 xx c^(2) + 1//2 xx 3 // 4v^(2) / c^(4) + 1//2 xx 3//4xx 5 // 6v^(2) // c^(2) + m_0c^(2)] - 1// 2 m_0v^(2)) /(( 1 // 2m_0v^(2)) = 0.1`
`rArr 1 /2 m_0v^(2) + 3 /8m_0v^(4) / c^(2) + 15 / 96m_0v^(6)/c^(4)- 1 /2m_0v^(2) / 1 / 2m_0v^(2) = 0.1 `
`rArr 1 /2 m_0v^(2) / c^(2)+ 15 / 96 m_0v^(6) / c^(4)- 1 / 2m_0v^(2) / 1 / 2 m_0v(2) = 0.01 `
` rArr (3 / 8 m_0v^(2)/ c^(2) + 15/96m_0V^(2)/ c^(4)) /( 1/ 2m_0v^(2))) = 0.01`
` rArr 3 / 4 v^(2) / c^(2) + 15 xx 2v^(2) / 96- v^(2) / c^(2) = 0.01`
Neglecting the `v^(4)` term as it is very small
`rArr (3 / 4) v^(2) / c^(2) = 0.01 `
` rArr v^(2) / c^(2) = 0.04 / 3`
`rArr v/ c = 0.2 / (sqrt 3)`
` rArr v = 2 / 2(sqrt 3)`
` c = 0.02 / 1.732 xx 3 xx 10^(8) = 0.6 / 10722 xx 10^(8) `
` = 0.345 xx 10m/s = 3.46 xx 10^(7)m/s` .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY

    HC VERMA|Exercise Exercise|1 Videos
  • THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY

    HC VERMA|Exercise Objective 2|6 Videos
  • THE NUCLEOUS

    HC VERMA|Exercise Exercises|53 Videos
  • THERMAL AND CHEMICAL EFFECT OF ELECTRIC CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Kinetic energy of a particle is increased by (a) 50% (b) 1% Find percentage change in linear momentum.

In the reference frame K two particles travel along the x axis, one of mass m_1 with velocity v_1 , and the other of mass m_2 with velocity v_2 . Find: (a) the velocity V of the reference frame K^' in which the cumulative kinetic energy of these particles is minimum, (b) the cumulative kinetic energy of these particles in the K^' frame.

The kinetic energy of a particle of mass m moving with speed v is given by K=(1)/(2)mv^(2) . If the kinetic energy of a particle moving along x-axis varies with x as K(x)=9-x^(2) , then The region in which particle lies is :

Find the mass of the body which has 5J of kinetic energy while moving at a speed of 2m//s.

Find the increment of the kinetic energy of the closed system comprising two spheres of masses m_1 and m_2 due to their perfectly inelastic collision, if the initial velocities of the sphere were equal to v_1 and v_2 .

A particle of mass m has half the kinetic energy of another particle of mass m/2 . If the speed of the heavier particle is increased by 2 ms^(-1) its new kinetic energy becomes equal to t he original kinetic energy of the lighter particle. The ratio of the orighinal speeds of the lighter and heavier particle is

Four point charges +8muC,-1muC,-1muC and , +8muC are fixed at the points -sqrt(27//2)m,-sqrt(3//2)m,+sqrt(3//2)m and +sqrt(27//2)m respectively on the y-axis. A particle of mass 6xx10^(-4)kg and +0.1muC moves along the x-direction. Its speed at x=+ infty is v_(0) . find the least value of v_(0) for which the particle will cross the origin. find also the kinetic energy of the particle at the origin in tyhis case. Assume that there is no force part from electrostatic force.

A closed system consists of two particles of masses m_1 and m_2 which move at right angles to each other with velocities v_1 and v_2 . Find: (a) the momentum of each particle and (b) the total kinetic energy of the two particles in the reference frame fixed to their centre of inertia.

HC VERMA-THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY-Exercises
  1. According to the station clocks, two babies are born at the same insta...

    Text Solution

    |

  2. Two babies are born in a moving train, one in the compartment adjacent...

    Text Solution

    |

  3. Suppose Swrglok (heaven) is in constant motion at a speed of 0.9999c w...

    Text Solution

    |

  4. If a person lives on the average 100 years in his rest frame, how long...

    Text Solution

    |

  5. An electric bulb, connected to a make and break power supply, switche...

    Text Solution

    |

  6. A person travelling by a car moving at 100 km h^(-1) finds that his wr...

    Text Solution

    |

  7. At what speed the volume of an object shrinks to half its rest value ...

    Text Solution

    |

  8. A particular particle created in a nuclear reactor leaves a 1cm track ...

    Text Solution

    |

  9. By what fraction does the mass of a spring is 200 g at its natural le...

    Text Solution

    |

  10. Find the increase in mass when 1 kg of water is heated from 0^@C to 10...

    Text Solution

    |

  11. Find the loss in the mass of 1 mole of an ideal monatomic gas kept in ...

    Text Solution

    |

  12. By what fraction does the mass of a boy increase when he starts runni...

    Text Solution

    |

  13. A 100 W bulb together with its power supply is suspended from a sensit...

    Text Solution

    |

  14. The energy from the sun reaches just outside the earth's atmoshphere a...

    Text Solution

    |

  15. An elcetron and a positron moving at small speeds collide and annihila...

    Text Solution

    |

  16. Find the mass, the kinetic energy and the momentum of an elactron movi...

    Text Solution

    |

  17. Through what potential difference should an electron be accelerated to...

    Text Solution

    |

  18. Find the speed of an elctron with kinetic energy (a) 1 eV , (b) 10 KeV...

    Text Solution

    |

  19. What is the kinetic energy of an electron in electronvolts with mass e...

    Text Solution

    |

  20. Find the speed at which the kinetic energy of a particle will differ ...

    Text Solution

    |