Home
Class 11
PHYSICS
Two blocks of masses 1 kg and 2kg are co...

Two blocks of masses 1 kg and 2kg are connect by a metal wire going over a smooth pulley as shown in figure. The breaking stress of the metal is `2xx10^9m^-2`. What should be the minmum radius of the wire used if it is not to break? Take `g=10ms^-2`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two blocks of masses 1 kg and 2kg are connect by a metal wire going over a smooth pulley as shown in figure. The breaking stress of the metal is 2xx10^9Nm^-2 . What should be the minimum radius of the wire used if it is not to break? Take g=10ms^-2

Two blocks of masses 1 kg and 2kg are connect by a metal wire going over a smooth pulley as shown in figure. The breaking stress of the metal is 2xx10^9Nm^-2 . What should be the minimum radius of the wire used if it is not to break? Take g=10ms^-2

Two blocks of masses 1 kg and 2 kg are connected by a metal wire going over a smooth pulley as shown in figure. The breaking stress of the metal is 2xx10^9 N m^-2 . What should be the minimum radius of the wire used if it is not to break?

Two blocks of masses 2 kg and 3kg are connected by a metal wire going over a smoother pulley as shown in figure. The breaking stress of the steel is 2xx10^(9)Nm^(-2) . What would be the minimum radius of the wire used if it not to break ? Take , g=10 ms^(-2)

Two blocks of masses 2 kg and 3kg are connected by a metal wire going over a smoother pulley as shown in figure. The breaking stress of the steel is 2xx10^(9)Nm^(-2) . What would be the minimum radius of the wire used if it not to break ? Take , g=10 ms^(-2)

Two blocks of masses 1 kg and 2 kg are connected by a metal wire going over a smooth pulley as shown in figure. The breaking stress of the metal is (40//3pi)xx10^(6)N//m^(2) . If g=10ms^(-2) , then what should be the minimum radius of the wire used if it is not to break?

Two blocks of masses 1 kg and 2 kg are connected by a metal wire going over a smooth pulley as shown in figure. The breaking stress of the metal is (40//3pi)xx10^(6)N//m^(2) . If g=10ms^(-2) , then what should be the minimum radius of the wire used if it is not to break?