Home
Class 14
PHYSICS
[" Light of wavelength "500nm" is incide...

[" Light of wavelength "500nm" is incident on a metal "],[" with work function "2.28" eV.The de Broglie "],[" wavelength of the emitted electron is :- "],[[" (1) "<=2.8times10^(-12)m," (2) "<2.8times10^(-10)m],[" (3) "<2.8times10^(-9)m," (4) ">=2.8times10^(-9)m]]

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Light of wavelength 500 nm is incident on a metal with work function 2.28 eV . The de Broglie wavelength of the emitted electron is

Light of wavelength 500 nm is incident on a metal with work function 2.28 eV. The de Broglie wavelength of the emitted electron is :

Light of wavelength 500 nm is incident on a metal with work function 2.28 eV . The de Broglie wavelength of the emitted electron is

Light of wavelength 500 nm is incident on a metal with work function 2.28 eV . The de Broglie wavelength of the emitted electron is

Light of wavelength 500 nm is incident on a metal with work functin 2.28 eV.The de-Broglie wavelength of the emitted electron is :[ h=6.6xx10^(-34Js) and c=3xx10^(8)m//s ]

If a light of wavelength 330 nm is incident on a metal with work function 3.55 eV, the electrons are emitted. Then the wavelength of the emitted electron is (Take h = 6.6 xx 10^(-34) Js)………………………

If a light of wavelength 330nm is incident on a metal with word function 3.55eV, the electrons are emitted. Then the wavelength of the emitted electron is ( Taken h = 6.6 xx 10^(-34) Js)