Home
Class 12
PHYSICS
Wavelength of ligh used in an optical in...

Wavelength of ligh used in an optical instrument are `lamda_`=4000A` and `lamda_2=5000A` , then ratio of their respective resolving powers (corresponding to `lamda_1` and `lamda_2`)

A

`16:25`

B

`9:1`

C

`4:5`

D

`5:4`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

`(R.P)_1/((R.P)_2)=(lamda_2)/(lamda_1)=(5)/(4)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOVING CHARGES AND MAGNETISM

    SUNIL BATRA (41 YEARS IITJEE PHYSICS)|Exercise MCQs(d )|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Wavelength of light used in an optical instrument are lambda_(1)=400 Å and lambda_(2)=5000 Å , then ratio of their respective resolving power (corresponding to lambda_(1) and lambda_(2)) is

Wavelength of light used in an optical instrument are lambda_(1) = 4000 Å and lambda_(2) = 5000Å then ratio of their respective resolving resolving powers (corresponding to lambda_(1) and lambda_(2) ) is

Wavelength of light used in an optical instrument are lamda_(1)=4500 Å and lamda_(2)=6000 Å. What is the ratio of the resolving powers corresponding to lamda_(1) and lamda_(2) ?

The ration of resolving powers of an optical microscope for two wavelangths lamda_(1) =4000 Å and lamda_(2)=6000 Å is

If lamda_(1) and lamda_(2) are the wavelengths of the first members of the Lyman and Paschen series respectively, then lamda_(1):lamda_(2) is

A dye absorbs a photon of wavelength lamda and re-emits the same energy into two photns of wavelength lamda_(1) and lamda_(2) respectively. The wavelength lamda is related to lamda_(1) and lamda_(2) as :

The wavelength of the first Lyman lines of hydrogen He^(+) and Li^(2+) ions and lamda_(1),lamda_(2)& lamda_(3) the ratio of these wavelengths is

If 'a' is the aperture of telescope and ' lamda ' is the wavelength of light then resolving power of telescope is ……………..

If lamda_1 " and " lamda_2 are the wavelengths of the first members of the Lyman and paschen series respectively, then lamda_1/lamda_2 is equal to

If lambda_(1), lamda_(2)and lamda_(3) are the wavelengths of the wave giving resonance with the fundamental, first and second overtones respectively of a closed orga pipe Then the ratio of wavelength lambda_(1), lamda_(2)and lamda_(3) is

SUNIL BATRA (41 YEARS IITJEE PHYSICS)-RAY AND WAVE OPTICS-JEE Main And Advanced
  1. If two mirrors are keps at 60^circ to each other, then the number of i...

    Text Solution

    |

  2. Electrimagnetic waves are transverse is nature is evident by

    Text Solution

    |

  3. Wavelength of ligh used in an optical instrument are lamda=4000A and l...

    Text Solution

    |

  4. Which of the following is used in optical fibres?

    Text Solution

    |

  5. Consider telecommunication through optical fibres. Which of the follow...

    Text Solution

    |

  6. To deminstrate the phenimenon of interference, we require two sources ...

    Text Solution

    |

  7. The image formed by an objective of a compound microscope is

    Text Solution

    |

  8. To get three images of a single object, one should have two plane mirr...

    Text Solution

    |

  9. A light ray is incident perpendicularly to one face of a 90^circ prism...

    Text Solution

    |

  10. A plano convex lens of refractive index 1.5 and radius of curvature 30...

    Text Solution

    |

  11. The angle of incidence at which reflected light is totally polarized f...

    Text Solution

    |

  12. The maximum number of possible interference maxima for slit-separation...

    Text Solution

    |

  13. An electromagnetic wave of frequency v=3.0 MHz passes from vacuum into...

    Text Solution

    |

  14. A fish looking up through the water sees the outside world contained i...

    Text Solution

    |

  15. Two point white dots are 1mm apart on a black paper. They are viewed b...

    Text Solution

    |

  16. A thin glass (refractive index 1.5) lens has optical power of -5D in a...

    Text Solution

    |

  17. A Young's double slit experiment uses a monochromatic source. The shap...

    Text Solution

    |

  18. If I0 is the intensity of the principal maximum in the single slit dif...

    Text Solution

    |

  19. When an unpolarized light of intensity I0 is incident on a polarizing ...

    Text Solution

    |

  20. The refractive index of a glass is 1.520 for red light and 1.525 for b...

    Text Solution

    |