Home
Class 11
PHYSICS
The potential energy of a particle oscil...

The potential energy of a particle oscillating along x-axis is given as
`U=20+(x-2)^(2)`
Here, `U` is in joules and `x` in meters. Total mechanical energy of the particle is `36J`.
(a) State whether the motion of the particle is simple harmonic or not.
(b) Find the mean position.
(c) Find the maximum kinetic energy of the particle.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

(a) `F=-(dU)/(dx)=-2(x-2)`
By assuming `x-2=X`, we have `F=-2X`
Since, `F prop-X `
The motion of the particle is simple harmonic.
(b) The mean position of the particle is `X=0` or `x - 2 = 0, which gives `x = 2m`
( c) Maximum kinetic energy of the particle is,
`K_(max)=E - U_(min) = 36 - 20=16J`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    DC PANDEY|Exercise Example Type 1|1 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    DC PANDEY|Exercise Example Type 2|1 Videos
  • SEMICONDUCTORS AND ELECTRONIC DEVICES

    DC PANDEY|Exercise More than One Option is Correct|3 Videos
  • SOLVD PAPERS 2017 NEET, AIIMS & JIPMER

    DC PANDEY|Exercise Solved paper 2018(JIPMER)|38 Videos