For the wave shown in figure, write the equation of this wave if its position is shown at `t= 0`. Speed of wave is `v = 300m//s`.
Text Solution
Verified by Experts
The correct Answer is:
A, B, C
The amplitude `A= 0.06 m` `:. (5)/(2)lambda = 0.2 m` `lambda= 0.08 m` `f = (v)/(lambda)=(300)/(0.08) = 3750 Hz` `k = (pi)/(lambda) = 78.5 m^(-1)` and `omega =2pif = 23562 rad//s` At `t = 0`,`x = 0 , (dely)/(delx) = "positive"` and the given curve is a sine curve. Hence, equation of wave travelling in positive x-direction should have the form, `y(x, t) = A sin(kx - omegat)` Substituting the values, we have `y(x, t) = (0.06 m) sin [(78.5 m^(-1) x = (23562 s^(-1)) t] m`
Topper's Solved these Questions
WAVE MOTION
DC PANDEY|Exercise Miscellaneous Examples|9 Videos
WAVE MOTION
DC PANDEY|Exercise Exercise 17.1|4 Videos
WAVE MOTION
DC PANDEY|Exercise Type 5|1 Videos
VECTORS
DC PANDEY|Exercise Medical enrances gallery|9 Videos
WORK, ENERGY & POWER
DC PANDEY|Exercise Level 2 Comprehension Based|2 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
A plane progressive wave is shown in the adjoining phase diagram. The wave equation of this wave, if its position is shown at t=0 ,is -
For the wave shown in the figure, the frequency and wavelength if its speed is 320 m/s are
A plane progressive wave is shown in the adjoining phase diagram. The wave equation of this wave, if its position is shown at t=0 ,is
For the wave shown in figure, the equation for the wave, travelling along +x acis with velocity 350 ms^(-1) when its position at t = 0 is as shown
in a sine wave ,postive of different particles at time t=0 is shown in figure. The equation for this wave if it is travelling along postive x -axis can beB
The position of a transverse wave travelling in medium along positive x-axis is shown in figure at time t=0. Speed of wave is v=200 m/s Frequency of the wave is
If the speed of the wave shown in the figure is 330 m/s in the given medium, then the equation of the wave propagating in the positive x-direction will be - (all quantities are in MKS units)
If the speed of the wave shown in the figure is 330m//s in the given medium then the equation of the wave propagating in the positive x-direction will be (all quantities are in M.K.S units)
Write the equation for the fundamental standing sound waves in a tube that is open at both ends. If the tube is 80 cm long speed of wave is 330 m//s . Represent the amplitude of the wave at an antinode by A .
the equation of a wave travelling along the positive x - axis ,as shown in figure at t = 0 is given by