Home
Class 11
PHYSICS
If it wave possible to generate a sinuso...

If it wave possible to generate a sinusoidal `300 H_(Z)` sound wave in air that has a displacement amplitude of `0.200 mm` . What would be the sound level ? (Assume `upsilon = 330 m//s` and `rho_(air) = 1.29 kg//m^(3))`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, B, C, D

`I = (1)/(2) rho omega^(2) A^(2)nu`
`= 2rho pi^(2) f^(2) A^(2) nu` (as `omega = 2 pi f`)
=`(2) (1.29) (pi)^(2) (300)^(2) (0.2 xx10^(-3))^(2) (330)`
`= 30.27 W//m^(2)`
`L = 10 log_(10) (I//I_(o))`
where, `I_(o) = 10^(-2) W//m^(2)`
Subsituting the value we get,
`L = 134.4 dB`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOUND WAVES

    DC PANDEY|Exercise Subjective Questions|1 Videos
  • SOUND WAVES

    DC PANDEY|Exercise Level 2 Single Correct|14 Videos
  • SOUND WAVES

    DC PANDEY|Exercise Level 1 Objective|34 Videos
  • SOLVD PAPERS 2017 NEET, AIIMS & JIPMER

    DC PANDEY|Exercise Solved paper 2018(JIPMER)|38 Videos
  • SUPERPOSITION OF WAVES

    DC PANDEY|Exercise Level 2 Subjective|8 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A 10 W source of sound of frequency 1000 Hz sends out wave in air. The displacment amplitude a distance of 10 m from the source is (speed of sound in air = 340 m/s and density of air = 129 kg/m^(3) )

For a person with normal hearing, the faintest sound that can be heard at a frequency of 400 Hz has a pressure amplitude of about 6.0 xx 10^(-5) Pa . Calculate the corresponding intensity and sound intensity lavel at 20^(@) C . (Assume upsilon = 330 m//s and rho _(air) = 1.29 kg //m^(3) ).

A sound wave having a frequency of 100 Hz and pressure amplitude of 10 pa, then calculate the displacement amplitude (Given speed od sound in air = 340 m/s and density of air = 1.29 kg/m^(3) )

Plane harmonic waves of frequency 500 Hz are produced in air with displacement amplitude of 10mum . Given that density of air is 1.29(kg)/(m^3) and speed of sound in air is 340(m)/(s) . Then

Two sound waves one in air and the other in fresh water are equal in intensity. (a) Find the ratio of pressure amplitude of the wave in water to that of the wave in air. (b) If the pressure amplitudes of the waves are equal then what will be the ratio of the intensities of the waves. [ V_(sound) = 340 m//s in air & density of air = 1.25 kg//m^(3), V_(sound) = 1530 m//s in water, density of water = 1000 kg//m^(3) ]

What is the amplitude of motion for the air in the path of a 60 dB , 800 H_(Z) sound wave? Assume that rho_(air)= 1.29 kg//m^(3) and upsilon = 330 m//s .

A sound wave in air has a frequency of 300 H_(Z) and a displacement ampulitude of 6.0 xx10^(-3) mm . For this sound waves calculate the (a) Pressure ampulitude (b) intensity (c ) Sound intensity level (in dB) Speed of sound = 344 m//s and density of air = 1.2 kg//m^(3) .

A sound wave of frequency 280 Hz has an intensity of 1.00 W//m2 ? What is the amplitude of the air oscillations caused by this wave?

A small speaker has a capacity of power 3 W. A microphone is placed at distance 2 m from the speaker. Fine the displacement amplitude of particles of air near to microphone. The frequenct of sound emitted bt speaker is 1.0 KHz (Density of air = 1.2 kg//m^(3) and speed of sound in air = 330 m/s)

A typical loud sound wave with a frequency of 1 Kh_(Z) has a pressure amplitude of about 10 Pa (a) At t = 0 , the pressure is a maximum at some point X_(1) . What is the displacement at that point at t = 0 ? (b) What is the maximum value of the displacement at any time and place/ Take the density of air to be 1.29 kg//m^(3) and speed of sound in air is 340 m//s .

DC PANDEY-SOUND WAVES-Level 1 Subjective
  1. What is the amplitude of motion for the air in the path of a 60 dB , 8...

    Text Solution

    |

  2. A rock band give rise to an average sound level of 102 dB at a distanc...

    Text Solution

    |

  3. If it wave possible to generate a sinusoidal 300 H(Z) sound wave in ai...

    Text Solution

    |

  4. (a) A longitudinal wave propagating in a water-filled pipe has intensi...

    Text Solution

    |

  5. For a person with normal hearing, the faintest sound that can be heard...

    Text Solution

    |

  6. find the fundamental frequency and the frequency of the first two over...

    Text Solution

    |

  7. Write the equation for the fundamental standing sound waves in a tube ...

    Text Solution

    |

  8. A long glass tube is held vertically , dipping into water, while a tun...

    Text Solution

    |

  9. A wire of length 40 cm which has a mass of 4 g oscillates in its secon...

    Text Solution

    |

  10. In a resonance tube experiment to determine the speed of sound in air,...

    Text Solution

    |

  11. On a day when the speed is 345 m//s, the fundamental frequency of a cl...

    Text Solution

    |

  12. A closed organ pipe is sounded near a guitar, causing one of the strin...

    Text Solution

    |

  13. A police siren emits a sinusoidal wave with frequency f(S) = 300 H(z) ...

    Text Solution

    |

  14. Two identical violin strings, when in true and stretched with same ten...

    Text Solution

    |

  15. A swimming duck paddles the water with its feet once every 1.6 s, prod...

    Text Solution

    |

  16. A railroad train is travelling at 30.0 m//s in still air. The frequenc...

    Text Solution

    |

  17. A boy is walking away from a well at a speed of 1.0 m//s in a directio...

    Text Solution

    |

  18. A tuning fork P of unknows frequency gives 7 beats in 2 seconds with a...

    Text Solution

    |

  19. A stationary observer receives sonic oscillations from two tuning for...

    Text Solution

    |

  20. Sound waves from a tuning fork A reacha point P by two separate paths ...

    Text Solution

    |