Home
Class 12
PHYSICS
In the circuit shown in figure E1=1...

In the circuit shown in figure

`E_1=10 V, E_2=4V, r_1=r_2=1Omega` and `R=2Omega`.
Find the potential difference across battery 1 and battery 2.

Text Solution

Verified by Experts

Net emf of the circuit `=E_1-E_2=6V`
Total resistance of the circuit `=R+r_1+r_2=4Omega`
`:.` Current in the circuit `i=("netemf")/("total resistance") = 6/4 = 1.5A`
Now, `V_1=E_1-ir_1=10-(1.5)(1)`
`=8.5V`
`V_2=E_2+ir_2=4+(1.5)(1)`
`=5.5V`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CURRENT ELECTRICITY

    DC PANDEY|Exercise Example Type 1|2 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    DC PANDEY|Exercise Example Type 2|1 Videos
  • COMMUNICATION SYSTEM

    DC PANDEY|Exercise Subjective|11 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    DC PANDEY|Exercise Medical entrances gallery|25 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In the circuit in figure E_1=3V, E_2=2V, E_3=1V and R=r_1-r_2-r_3=1Omega a. Find the potential differece between the points A and B and the currents through each branch. b. If r_2 is short circuited and the point A is connected to point B , find the currents through E_1,E_2, E_3 and the resistor R

In the circuit as shown in figure, E_(1)=2V , E_(2)=2V, E_(3)=1V, and R=r_(1)=r_(2)=r_(3)Omega . The potential difference between points A and B will be

In the circuit shown in figure E_1=7V,E_2=1 V,R_1=2Omega, R_2=2Omega and R_3=3Omega respectively. Find the power supplied by the two batteries.

In the circuit shown in figure , (epsilon)_(1)=3V,(epsilon)_(2)=2V,(epsilon)_(3)=1V and r_(1)=r_(2)=r_(3)=1(Omega) .Find the potential difference between the points A and B and the current through each branch.

In the circuit shown in figure E_1, 2E_2=20V, R_1=R_2=10kOmega and C=1muF . Find the current through R_1,R_2 and C when (a) S has been kept connected to A for a long time. (b) The switch is suddenly shifted to B .

In the circuit shown in fig. 5.265, E_1 = E_2 = E_3 = 2V and R_1 = R_2 = 4Omega. The current flowing between points A and B through battery E_2 is

In the circuit shown in figure ammeter and voltmeter are ideal. If E=4 V,R=9Omega and r=1Omega then readings of ammeter and voltmeter are

DC PANDEY-CURRENT ELECTRICITY-Medical entrances gallery
  1. In the circuit shown in figure E1=10 V, E2=4V, r1=r2=1Omega and R...

    Text Solution

    |

  2. A potentiometer wire is 100 cm long hand a constant potential differen...

    Text Solution

    |

  3. The charge flowing through a resistance R varies with time t as Q = at...

    Text Solution

    |

  4. The potential difference (V(A) - V(B)) between the point A and B in th...

    Text Solution

    |

  5. A filament bulb (500 W, 100 V) is to be used in a 230 V main supply. W...

    Text Solution

    |

  6. A potentiometer wire has length 4 m and resistance 8 Omega. The resist...

    Text Solution

    |

  7. A, B and C are voltmeters of resistances R, 1.5R and 3R respectively. ...

    Text Solution

    |

  8. A cross a metallic conductor of non-uniform cross-section, a constant ...

    Text Solution

    |

  9. Consider the diagram shown below. A Voltmeter of resistance 150 O...

    Text Solution

    |

  10. Each resistor shown in the figure has a resistance of 10 Omega and the...

    Text Solution

    |

  11. A 1 Omega resistance in series with an ammeter is balanced by 25 cm of...

    Text Solution

    |

  12. The range of voltmeter is 10 V and its internal resistance is 50 Omega...

    Text Solution

    |

  13. Identify the wrong statement.

    Text Solution

    |

  14. When the rate of flow of charge through a metallic condoctor of non-un...

    Text Solution

    |

  15. The resistance of a carbon resistor of colour code Red-Red Green Silve...

    Text Solution

    |

  16. The slope of the graph showing the variation of potential difference V...

    Text Solution

    |

  17. Two wires of the same dimensions but resistivities rho(1) and rho(2) a...

    Text Solution

    |

  18. A galvanometer of resistance 50 Omega is connected to a battery of 8 V...

    Text Solution

    |

  19. Choose the correct statement.

    Text Solution

    |

  20. A metal plate weighting 750g is to be electroplated wiwth 0.05% of it...

    Text Solution

    |

  21. A DC ammeter has resistance 0.1 Omega and its current ranges 0-100 A. ...

    Text Solution

    |