Home
Class 12
PHYSICS
Voltage applied to an AC circuit and cur...

Voltage applied to an `AC` circuit and current flowing in it is given by
`V=200sqrt2sin(omegat+pi/4)` and `i=-sqrt2cos(omegat+pi/4)`
Then, power consumed in the circuited will be

A

`200 W`

B

`400W`

C

`200sqrt2W`

D

none of these

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

`i=sqrt2sin[(omegat+pi/4+pi/2]`
hence, phase difference between V and i is `pi/2`. So, power consumed =0.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    DC PANDEY|Exercise Level - 1 Subjective|6 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    DC PANDEY|Exercise Level- 2 Single Correct|18 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    DC PANDEY|Exercise Level 1 Assertion-Reason|11 Videos
  • ATOMS

    DC PANDEY|Exercise MEDICAL ENTRANCES GALLERY|42 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

For an AC circuit V=15sin omegat and I=20cos omegat the average power consumed in this circuit is

When a voltage V_(s)=200 sqrt(2) sin (100 t) V is applied to an ac circuit the current in the circuit is found to be i=2 sin [omega t + (pi//4)]A . Find the average power consumed in the circuit.

When a voltage v_(s)=200sqrt2 sin (omega t=15^(@)) is applied to an AC circuit the current in the circuit is found to be i=2som (omegat+pi//4) then average power consumed in the circuit is

For an ac circuit V=15 sin omega t and I=20 cos omega t the average power consumed in this circuit is

For an AC circuit the potential difference and current are given by V = 10 sqrt(2) sin omegat (in V) and i = 2 sqrt(2) cos omegat (in A) respectively. The power dissipated in the instrument is

When a voltage v_(S)=200sqrt2 sin (omega t+15^(@)) is applied to an AC circuit the current in the circuit is found to be i=2 sin (omegat+pi//4) then average power concumed in the circuit is (A) 200 watt , (B) 400sqrt2 watt , (C ) 100sqrt6 watt , (D) 200sqrt2 watt

Emf applied and current in an A.C. circuit are E=10sqrt(2) sin omega t volt and l=5sqrt(2)cos omega t ampere respectively. Average power loss in the circuit is

The voltage and current in a series AC circuit are given by V = V_0 cos omegat and I = i_0 sin omegat . What is the power dissipated in the circuit?

In a circuit, the instantaneous values of alternating current and voltages in a circuit is given by I = (12)/(sqrt2) sin (100 pi t) A and E = (1)/(sqrt2) sin (100 pi t + (pi)/(3)) V . The average power in watts consumed in the circui is

DC PANDEY-ALTERNATING CURRENT-Level - 1 Objective
  1. The current and voltage functions in an AC circuit are i=100 sin 100...

    Text Solution

    |

  2. A capacitor becomes a perfect insulator is

    Text Solution

    |

  3. For an alternating voltave V=10 cos 100 pit volt, the instantenous vol...

    Text Solution

    |

  4. In a purely resistive AS circuit,

    Text Solution

    |

  5. Identify the graph which correctly reperesents the variation of capaci...

    Text Solution

    |

  6. In an AC circuit, the impedance is sqrt3 times the reactance, then the...

    Text Solution

    |

  7. Voltage applied to an AC circuit and current flowing in it is given by...

    Text Solution

    |

  8. A current of 4A flows in a coil when connected to a 12V DC source. If ...

    Text Solution

    |

  9. In the circuit shown in figureure, the reading of the AC ammeter is ...

    Text Solution

    |

  10. An AC voltage is applied acrss a series combination of L and R. If the...

    Text Solution

    |

  11. For wattless power is an AC circuit, the phase angle between the curre...

    Text Solution

    |

  12. The correct variation of resistance R with frequency f is given by

    Text Solution

    |

  13. If L and R be the inductance and resistance of the choke coil, then in...

    Text Solution

    |

  14. When an AC signal of frequency 1 kHz is applied across a coil of resis...

    Text Solution

    |

  15. The frequency of an alternating current is 50 Hz. The minimum time tak...

    Text Solution

    |

  16. The current and voltage functions in an AC circuit are i=100 sin 100...

    Text Solution

    |

  17. In the AC network shown in figureure the rms current flowing through t...

    Text Solution

    |

  18. The figure represents the voltage applied across a pure inductor. The ...

    Text Solution

    |

  19. A steady current of magnitude I and an AC current of peak value I are ...

    Text Solution

    |

  20. A 50 Hz AC source of 20 V is connected across R and C as shown in fig...

    Text Solution

    |