Home
Class 11
CHEMISTRY
Calculate Delta(r)S(m)^(Theta) for the r...

Calculate `Delta_(r)S_(m)^(Theta)` for the reaction:
`4Fe(s)+3O_(2)(g) rarr 2Fe_(2)O_(3)(s)`
Given that `S_(m)^(Theta)(Fe) = 27.3J K^(-1) mol^(-1)`,
`S_(m)^(Theta)(O_(2)) = 205.0J K^(-1)mol^(-1)`and `S_(m)^(Theta)(Fe_(2)O_(3)) = 87.4 J K^(-1) mol^(-1)`.

Text Solution

Verified by Experts

For the reaction
`4Fe(s) +3O_(2)(g) rarr 2Fe_(2)O_(3)(s)`
`Delta_(r)S_(m)^(Theta) = 2S_(m)^(Theta) (Fe_(2)O_(3)) - [4 xx S_(m)^(Theta) (Fe) +3 xxS_(m)^(Theta) (O_(2))]`
`= 2 xx 87.4 - [4 xx 27.3 +3 xx 205.0]`
`=- 549.4 J K^(-1)mol^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 6.5|30 Videos
  • THERMODYNAMICS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Subjective)|70 Videos
  • THERMODYNAMICS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 6.3|27 Videos
  • STOICHIOMETRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|33 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the change in entropy for the following reaction 2CO(g) +O_(2)(g) rarr 2CO_(2)(g) Given: S_(CO)^(Theta)(g)=197.6 J K^(-1)mol^(-1) S_(O_(2))^(Theta)(g)=205.03 J K^(-1)mol^(-1) S_(CO_(2))^(Theta)(g)=213.6 J K^(-1)mol^(-1)

Calculate DeltaG^(Theta) for the following reaction: CO(g) +((1)/(2))O_(2)(g) rarr CO_(2)(g), DeltaH^(Theta) =- 282.84 kJ Given, S_(CO_(2))^(Theta)=213.8 J K^(-1) mol^(-1), S_(CO(g))^(Theta)= 197.9 J K^(-1) mol^(-1), S_(O_(2))^(Theta)=205.0 J K^(-1)mol^(-1) ,

Calculate the entropy change for the following reaction H_(2)(g) +CI_(2)(g) rarr 2HCI (g) at 298 K Given S^(Theta)H_(2) = 131 J K^(-1) mol^(-1), S^(Theta)CI_(2) = 233 J K^(-1) mol^(-1) , and S^(Theta) HCI = 187 J K^(-1) mol^(-1)

Calculate the standard free energy change for the reaction: H_(2)(g) +I_(2)(g) rarr 2HI(g), DeltaH^(Theta) = 51.9 kJ mol^(-1) Given: S^(Theta) (H_(2)) = 130.6 J K^(-1) mol^(-1) , S^(Theta) (I_(2)) = 116.7 J K^(-1) mol^(-1) and S^(Theta) (HI) =- 206.8 J K^(-1) mol^(-1) .

Calculate the standard Gibbs energy change for the formation of propane at 298 K: 3C("graphite") + 4H_(2)(g) to C_(3)H_(8)(g) Delta_(f)H^(@) for propane, C_(3)H_(8)(g) = -103.8 kJ mol^(-1) . Given : S_(m)^(0)[C_(3)H_(8)(g)] = 270.2 J K^(-1) "mol"^(-1) S_(m)^(@)("graphite") = 5.70 J K^(-1) "mol"^(-1) and S_(m)^(0)[H_(2)(g)] = 130.7 J K^(-1) "mol"^(-1) .

Calculate standard entropy change in the reaction Fe_(2)O_(3)(s)+3H_(2)(g) rarr 2Fe(s)+3H_(2)O(l) Given : S_(m_(0))(Fe_(2)O_(3).S)=87.4,S_(m)^(@)(Fe,S)=27.3 S_(m)^(@)(H_(2),g)=130.7,S_(m)^(@)(H_(2)O,l)=69.9JK^(-1)mol^(-1)