Home
Class 11
CHEMISTRY
In 1L saturated solution of AgCI[K(SP)(A...

In 1L saturated solution of `AgCI[K_(SP)(AgCI)= 1.6xx10^(-10)], 0.1` mole of CuCI `[K_(SP)(CuCI)=1.0xx10^(-6)]` is added. The resulrant concentration of `Ag^(+)` in the solution is `1.6xx10^(-x)`. The value of `"x"` is:

Text Solution

Verified by Experts

`AgCI hArr underset(S')(Ag^(o+))+ underset((S"+x))(CI^(Theta))(K_(sp)=1.6 xx 10^(-10))`
`CuCI hArr underset(x)(Cu^(o+)) + underset((x+S'))(CI^(Theta)) (K_(sp) = 1 xx 10^(-6))`
`:. S'(S' +x) = 1.6 xx 10^(-10)`
`x(x+S') = 10^(-6)`
`(S')/(x) = 1.6 xx 10^(-4)`
`:. S' = (1.6 xx 10^(-4))x. rArr x(x+1.6 xx 10^(-4)x) = 10^(-6)`
`rArr x = 10^(-3)`
`:.S' = 1.6 xx 10^(-7) = 1.6 xx 10^(-x)` (The value of `x = 7)`
Alternative method:
`CI^(Theta)` will befrom `CuCI` (Since `CuCI` is more soluble than `AgCI` as it is evident form their `K_(sp)` value)
`K_(sp) = [Cu^(o+)] [CI^(Theta)] = 10^(-6) = x xx x rArr x = 10^(-3)`
Since `AgCI` is sparingly soluble.
`K_(sp) of AgCI = [Ag^(o+)] (10^(-3))`
`.16 xx 10^(-10) = [Ag^(o+)] (10^(-3))`
`:.[Ag^(o+)] = 1.6 xx 10^(-7) = 1.6 xx 10^(-x)` (the value of `x =7)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IONIC EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Fill In The Blanks|5 Videos
  • IONIC EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives True/False|3 Videos
  • IONIC EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Single Correct|25 Videos
  • HYDROGEN, WATER AND HYDROGEN PEROXIDE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Subjective Archive (Subjective)|3 Videos
  • ISOMERISM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Assertion-Reasoning Type|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In 1L saturated solution of AgCI [K_(sp) (AgCI) = 1.6 xx 10^(-10)], 0.1 mol of CuCI [K_(sp)(CuCI) = 1.0 xx 10^(-6)] is added. The resultant concentration of Ag^(+) in the solution is 1.6 xx 10^(-x) . The value of "x" is.

In 1 L saturated solution of AgCl[K_(sp)(AgCl)=1.6xx10^(-19)], 0.1" mol of "CuCl[K_(sp)(CuCl)=1.0xx10^(-6)] is added. The resultant concentration of Ag^(+) in the solution is 1.6xx10^(-x) . The value of ''x'' is

In a saturated aqueous solution of AgBr, concentration of Ag^(+) ion is 1xx10^(-6) mol L^(-1) it K_(sp) for AgBr is 4xx10^(-13) , then concentration of Br^(-) in solution is

What is the pH of a saturated solution of Cu(OH)_(2) ? (K_(sp)=2.6xx10^(-19)

Ag^(+) ion concentration in saturated solution of Ag_(3)PO_(4) (K_(sp)=2.7xx10^(-19)) :

We have taken a saturated solution of AgBr,K_(sp) of AgBr is 12xx10^(-14) . If 10^(-7) "mole" of AgNO_(3) are added to 1 litre of this solution then the conductivity of this solution in terms of 10^(-7) Sm^(-1) units will be: [Given: lambda_((Ag^(+)))^(@)=4xx10^(-3)Sm^(2)"mol"^(-1),lambda_((Br^(-)))^(@)=6xx10^(-3) S m^(2) "mol"^(-1),lambda_((NO_(3)^(-)))^(@)=5xx10^(-3)Sm^(2) "mol"^(-1) ]

The pH of a solution of AgCI(s) with solubility product 1.6 xx 10^(-10) in 0.1 M Nacl solution would be :